Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Człowiek

Stłuszczenie wątroby występowało już u neandertalczyków

Wyjaśnienia obecności mutacji w genie PNPLA3 szukał międzynarodowy zespół naukowców, w którym pracuje także laureat Nagrody Naukowej POLITYKI z 2016 r. prof. Marcin Krawczyk. Znalazł je w historii sprzed 700 tys. lat.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

Kierowany przez Andreasa Geiera z Universitätsklinikum Würzburg zespół przeanalizował DNA ponad 10 tys. starożytnych i współczesnych ludzi. Okazało się, że genetycznie uwarunkowane do nadmiernego odkładania się tłuszczu w tym narządzie, występuje u ok. 30 proc. ludzi na świecie. Z tym że nierównomiernie – w Kenii jedynie u 8 proc., a w Peru u 72 proc. populacji. PNPLA3 rs738409 ma także 90 proc. mieszkających na Syberii Jakutów.

Te ostatnie dane potwierdzają hipotezę, że gen ten mógł wyewoluować w paleolicie. Wówczas jednak magazynowanie tłuszczu w wątrobie było zaletą, bo umożliwiało przetrwanie w niskich temperaturach. Ponadto ten wariant genu wzmagał odporność i korzystnie wpływał na wzrok, tak ważne dla myśliwych. Dziś jednak jego obecność w organizmie jest szkodliwa, zwłaszcza dla osób, które nie przestrzegają diety i się nie ruszają – prowadzi do nadwagi, a w skrajnych przypadkach do zwłóknień, marskości, a nawet nowotworu wątroby.

W najnowszej pracy badacze informują, że PNPLA3 mieli wszyscy przebadani neandertalczycy (21), denisowianin oraz hybryda tych dwóch gatunków, żyjący między 40 a 65 tys. lat temu. To oznacza, że wariant ten musiał pojawić się przed podziałem linii ludzkiej ok. 700 tys. lat temu. Obecność tego wariantu genów w Afryce może przeczyć – jak sądzą badacze – założeniu, że wyewoluował on u neandertalczyków, choć 1 z 1000 współczesnych alleli PNPLA3 mógł od niego pochodzić.

Badacze zadali sobie też pytanie, skąd takie różnice w częstotliwości występowania tej mutacji na świecie i okazało się, że geograficzne zróżnicowanie ma miejsce już od 15 tys. lat, a w obu Amerykach od ok. 10 tys. lat.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną