Podkast 91. Agnieszka Krzemińska, Marta Alicja Trzeciak: Niewierna jak łabądź, czyli jak zglajchszaltowaliśmy bogactwo
Nawet geniusze krępowani są siecią uwarunkowań kulturowych. Taki Karol Darwin, na przykład. Bezpowrotnie odmienił postrzeganie przyrody, ale też utrwalił tradycyjny obraz samicy i kobiety: biernej i uległej.
Ten stan rzeczy trwał ponad sto kolejnych lat, aż do lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to do głosu udało się przebić badaczkom. Niesione falą rewolucji społecznej, ale i wsparte nowymi narzędziami nauki większą uwagą obdarzyły to, co mężczyźni uznawali za wyjątki potwierdzające regułę – a sugerujące, że zachowania samic, także ludzkich, daleko odbiegają od męskocentrycznych mniemań.
Kilka tygodni temu opublikowaliśmy w pulsarze znakomity tekst na ten temat („Skromne, nieśmiałe i monogamiczne? Płeć żeńska nie zgadza się ze stereotypem”). Jedna autorka spoglądała nań z perspektywy biologicznej, druga – kulturowej, historycznej. Choć bogaty w wątki, artykuł rozbudził apetyt, którego sam nie był w stanie zaspokoić. Stąd pomysł, by rozwinąć go w rozmowie.
– Szukamy odpowiedzi na pytanie o istotę człowieczeństwa w świecie zwierząt, ale okazuje się, że jest on dużo bardziej zniuansowany i dynamiczny niż nam się wydawało – powie Marta Alicja Trzeciak.
– Ale i ludzie się zmieniają – zauważy Agnieszka Krzemińska.
Bagaż dziwności natury i kultury jest ogromny. Udźwignąć go można tylko interdyscyplinarnie i głowę otwierając bardziej nawet niż Darwin.
Cieszymy się, że słuchacie naszych podkastów. Powstają one także dzięki wsparciu naszych cyfrowych prenumeratorów. Aby do nich dołączyć – i skorzystać w pełni z oferty pulsara, „Scientific American” oraz „Wiedzy i Życia” – zajrzyjcie tutaj.
WSZYSTKIE SYGNAŁY PULSARA ZNAJDZIECIE TUTAJ