Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Człowiek

Demencję poprzedzają problemy z pieniędzmi?

Naukowcy przeanalizowali dane zdrowotne i finansowe ok. 2,5 mln Amerykanek i Amerykanów w wieku 65+. Na podstawie wyników podkreślają potrzebę wczesnej identyfikacji osób zagrożonych zaburzeniami pamięci.

Z historii płatności osób z chorobą Alzheimera wynika, że już ok. 5 lat przed diagnozą zapominają wywiązywać się ze swoich zobowiązań pieniężnych. Istotnie częściej od zdrowej części populacji popadają też w długi. I nie wynika to jedynie z postępującego zapominalstwa. Schorzenia demencyjne oddziałują nie tylko na pamięć, ale też na zdolności poznawcze i wyższe funkcje myślowe, odpowiedzialne m.in. za podejmowanie racjonalnych decyzji – w tym tych inwestycyjnych. „Osoby z pierwszymi objawami neurodegeneracyjnymi częściej dokonują nierozważnych zakupów, których potem nie są w stanie spłacić – podają w swojej pracy uczeni z Georgetown University i Federal Reserve Bank of New York. – Na wiele lat przed diagnozą średnia ocena zdolności kredytowej tych osób zaczyna się pogarszać, a zaległości w spłacie rosną. Dotyczy to szczególnie rat hipotecznych oraz kart kredytowych”.

Sięgnij do źródeł

Badania naukowe: The Financial Consequences of Undiagnosed Memory Disorders

Aby dojść do takich wniosków, naukowcy przeanalizowali dane zdrowotne i finansowe pochodzące od ok. 2,5 mln Amerykanek i Amerykanów w wieku 65+. Informacje na temat poszczególnych osób były anonimowe, ale bardzo szczegółowe: pochodziły z Federal Reserve Bank of New York oraz z bazy Medicare, czyli z federalnego systemu ubezpieczeniowego obejmującego osoby we wskazanym wieku.

Uczeni konkludują: „Szkodliwe skutki niezdiagnozowanych zaburzeń pamięci pogłębiają i tak już znaczną presję finansową, z jaką borykają się gospodarstwa domowe w chwili rozpoznania zaburzenia pamięci”. I uważają, że ich wyniki świadczą o przydatności wczesnej identyfikacji osób zagrożonych zaburzeniami pamięci. Pytanie tylko, kto miałby takim systemem identyfikacyjnym zarządzać, kto dysponowałby dostępem do tak wielu wrażliwych danych pacjentów (tym razem już nieanonimowych) i kto decydowałby o krokach, jakie należy podjąć w odniesieniu do finansów osób zagrożonych długami. Uczeni nie udzielają odpowiedzi.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną