Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Shutterstock
Człowiek

Czerń i biel w diecie mongolskich nomadów

Analiza białek znajdujących się na ścianach kotłów z brązu pozwoliła ustalić, co jadano na terenie euroazjatyckich stepów 2,7 tys. lat temu.

Metalowe kotły są charakterystyczne dla wszelkich grup nomadów żyjących na euroazjatyckich stepach od epoki brązu. Międzynarodowy zespół badawczy kierowany przez Shevana Wilkina z m.in. Universität Basel stwierdził, że mongolscy koczownicy zbierali do nich krew ubitych zwierząt. Poza tym są tam też ślady wskazujące, że fermentowało w nich mleko – głównie jaków, ale też owiec i kóz. Wykazała to analiza białek w dwóch kotłach, które wraz z innymi artefaktami zostały odkryte w 2019 r. w północnej Mongolii. Wydatowano je radiowęglowo na późną epokę brązu, czyli mają ok. 2,7 tys. lat.

Badaczy nie zdziwił fakt, że do tych naczyń zbierano krew zabitych zwierząt, bo z relacji na temat mieszkańców stepów wynika, że jej picie było czymś praktykowanym jeszcze w czasach historycznych. Niewykluczone jednak, że głównie służyła ona do wytwarzania kiełbas przypominających naszą kaszankę, bo ich spożywanie jest do dziś jednym ze zwyczajów kulinarnych w Mongolii. Według badaczy ta analogia do czasów współczesnych potwierdzona źródłami dotyczącymi diety i praktyk uboju w regionie wystarcza, by wyciągnąć taki wniosek. Poza tym produkcja kiełbas z krwi była metodą konserwacji tego szybko psującego się płynu.

Odkrycie śladowych ilości mleka jaków dowodzi zaś, że to ostatnie zwierzę zostało udomowione i dojone w Mongolii wcześniej, niż dotąd zakładano. Już wtedy mogło być poddawane fermentacji w kotłach, by wytworzyć z niego jogurt – być może zresztą wykorzystywany do produkcji kiełbas.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.