Pulsar - najnowsze badania naukowe. Pulsar - najnowsze badania naukowe. Shutterstock
Człowiek

Celtowie władali rodzinnie

Analiza genetyczna potwierdziła koligację dwóch książąt pochowanych ok. 500 r. p.n.e. dwóch kurhanach w Badenii-Wirtembergii. Wykazała także związki między innymi przedstawicielami tego ludu.

Dwa oddalone od siebie ok. 10 km kurhany w Eberdingen-Hochdorf i w Asperg-Grafenbühl nazwa się książęcymi, ponieważ są niezwykle bogato wyposażone w złote ozdoby i wyszukane naczynia z brązu. Już dawno podejrzewano, że pochowani w nich mężczyźni są spokrewnieni. Teraz potwierdziła to analiza genetyczna próbek pobranych z zębów i kości ucha wewnętrznego.

Na podstawie dat śmierci, szacunkowego wieku oraz podobieństwa wydaje się, że był to wuj i siostrzeniec. A to oznacza, że władza w tej społeczności musiała być dziedziczona w drodze sukcesji biologicznej. Dodatkowym potwierdzeniem jest pokrewieństwo tych dwóch książąt z mężczyzną pochowanym ok. 100 lat wcześniej pod kopcem w Magdalenenberg. A zatem mamy do czynienia z jedną z najstarszych genetycznie potwierdzonych dynastii, jaka rządziła na terenie Europy.

To nie wszystkie kwestie, jakie starali się wyjaśnić badacze z Max Planck Institute. Chcieli też ustalić, jaki związek biologicznymi mieli Celtowie zamieszkujący południową cześć dzisiejszych Niemiec z tymi z innych części Europy. W tym celu zsekwencjonowali DNA 31 osób znalezionych na terenie Badenii-Wirtembergii i porównali z innymi. Okazało się, że są one podobne do DNA osób zamieszkujących w tamtych czasach tereny dzisiejszej Francji. Kilka osób wykazuje też genetyczne pochodzenie z Włoch, co dobrze pasuje do przedmiotów znalezionych w ich grobach – wiele jest utrzymanych w stylu śródziemnomorskim.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.