Pulsar - najnowsze informacje naukowe. Pulsar - najnowsze informacje naukowe. Ministerstwo Kultury Grecji / Archiwum
Człowiek

Odkrycie labiryntu na Krecie: stara sensacja bez konkretów

W miejscu planowanego lotniska w Chania znaleziono wyjątkową zabytkową strukturę – ekscytują się media i nie tylko one. Rzecz w tym, że tak naprawdę o jej istnieniu wiadomo od 30 lat.

Greckie ministerstwo kultury Grecji poinformowało wczoraj, że w trakcie szukania miejsca dla radaru nowego lotniska w Chania na Krecie „natrafiono” na wyjątkowe stanowisko z czasów kultury minojskiej. Obiekt znajduje się na szczycie wzgórza Papura (wys. 494 m n.p.m.), ma ok. 1800 m kw. i kształt okręgu o średnicy ok. 48 m. W Atenach zwołano spotkanie nadzwyczajne, by zastanowić się, co z tym fantem zrobić. A konkretnie: jak powinny dalej przebiegać prace budowalne, by nie doszło do uszkodzenia zabytkowej konstrukcji. Na zdjęciach z lotu ptaka rzeczywiście wygląda ona imponująco, bo przypomina labirynt i aż prosi się, by łączyć ją z mitycznym więzieniem wybudowanym przez Dedala dla króla Minosa, który umieścił tam swojego syna Minotaura. Wbrew doniesieniom prasowym nie jest to jednak świeże odkrycie.

Istnienie tego stanowiska zarejestrował ponad 30 lat miejscowy archeolog Nikos Panagiotakis, który teraz słusznie wyraża swoje oburzenie w mediach internetowych tą nagłą eksplozją zainteresowania – mówi prof. Krzysztof Nowicki, znawca i badacz starożytnej Krety z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. – Media podkreślają wyjątkowość stanowiska, ale nie mówią nic na temat tego, jak jest datowane, ile ma faz, czy są struktury późniejsze, jak wyglądają stanowiska sąsiednie. Z jakichś względów archeolodzy prowadzący tam badania milczą, a więc mamy sensację bez żadnych konkretów. Aby cokolwiek powiedzieć, potrzeba informacji dotyczących odkopanego materiału. Powiedzenie, że konstrukcja jest „minojska”, nic nie znaczy, bo przecież może być z okresu od wczesnominojskiego (ok. 3000 p.n.e.) do późnominojskiego III (ok. 1200). Najprawdopodobniej jest to stanowisko z średnio- i późnominojskie, ale może też mieć znacznie późniejsze elementy i funkcję.

Medialne odkrycie czegoś, co znane jest światu naukowemu od dawna, nie jest niczym dziwnym ani nowym. Zwłaszcza w Grecji, w której na każdym kroku są jakieś zabytki. Na szczęście minister kultury Lina Mendoni zapewniła, że teraz priorytetem jest ochrona zabytku i wykopaliska, które mają wyjaśnić, co to za obiekt. Miejmy nadzieję, że obietnica zostanie dotrzymana. A tak, czy inaczej, fakt, że przybywających na Kretę turystów będzie witał starożytny labirynt, jest symboliczne i na pewno zostanie wykorzystane przez piarowców lotniska w Chania.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną