Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Człowiek

Aborygenki: kobiety o dłoniach i czułych, i silnych

Okolice Avon Downs na płaskowyżu Queensland w Australii to święte miejsce kobiet z plemienia Jangga. Aborygenki szukają w nim odosobnienia już od 7 tys. lat. I są tam samowystarczalne.

Miejsca, do których kobiety udawały się, by pobyć same, są znane na całym świecie. Mogły to być jaskinie, specjalne domy lub szałasy, a czasami obszary, do których nie mieli wstępu mężczyźni. Takim miejscem było to, które odkryto w 2014 r. w Thirteen Mile Creek.

Chociaż część tego, co robiły tam kobiety Jangga, owiane jest tajemnicą, wiadomo, że przybywały do Gaio Nanhi Bura (świętego miejsca kobiet), aby rodzić i odprawiać związane z płodnością ceremonie aż do początków XX w. Ich współczesne potomkinie, które odwiedzają to miejsce, opisują, że mają tam silne poczucie spokoju i przynależności, a także obecności duchów przodków.

Narzędzia ze stanowiska Thirteen Mile Creek. 1 – nieobrobiona siekierka (mułowiec z krzemieniem i wtrąceniami kwarcu), 2 – skrobacz (mułowiec z krzemieniem i wtrąceniami kwarcu), 3 – rozcieracz (mułowiec z krzemieniem), 4 - rdzeń (mułowiec z krzemieniem), 5 – rozcieracz (piaskowiec).DOI: 10.1002/arco.5328/ArchiwumNarzędzia ze stanowiska Thirteen Mile Creek. 1 – nieobrobiona siekierka (mułowiec z krzemieniem i wtrąceniami kwarcu), 2 – skrobacz (mułowiec z krzemieniem i wtrąceniami kwarcu), 3 – rozcieracz (mułowiec z krzemieniem), 4 - rdzeń (mułowiec z krzemieniem), 5 – rozcieracz (piaskowiec).

Ponieważ teren był zagrożony budową linii kolejowej Carmichael Railway, w 2020 r. Irina A. Ponomareva i Liz Hatte zaczęły go badać wraz ze starszymi z plemienia Jangga – Colinem McLennanem i Marie Wallace. Na powierzchni i pod ziemią udało im się zlokalizować 1,5 tys. kamiennych artefaktów, które przebywające tam kobiety wyprodukowały do różnych czynności związanych z codziennym życiem, duchowością oraz praktykami medycznymi i porodowymi. Badacze zastosowali datowanie luminescencyjne pojedynczych ziaren kwarcu, by określić wiek warstw, w jakich je znajdowano i okazało się, że najstarsze mają 7 tys. a najmłodsze 430 lat. Zidentyfikowano też miejsca wydobycia kamieni oraz warsztaty ich obróbki. Wszystko to kolejny raz potwierdza przypuszczenie, że kobiety doskonale radziły sobie z działaniami długo przypisywanymi jedynie mężczyznom.

Niektórych z narzędzi używano w celach sakralnych, na przykład do przecinania pępowiny noworodkom. Wiertła, ochra oraz kamień szlifierski przydawały się do wytwarzania i dekoracji przedmiotów. Znaleziono także niedokończony topór, gotowy do oszlifowania i wypolerowania, co jest zaskakujące, ponieważ to narzędzie jest uważane za typowo męskie.

Odkrycia z Thirteen Mile Creek mają ogromne znaczenie dla szerszego zrozumienia roli kobiet w społecznościach Aborygenów. Wcześniej badający rdzenne społeczności antropolodzy byli głównie mężczyznami i nie dostrzegali Aborygenek. Tymczasem takie miejsce jak Avon Downs pokazuje, jak były aktywne i zaangażowane w różnorodne aspekty życia – od produkcji narzędzi poczynając, a na praktykach duchowych i medycznych kończąc. Jednocześnie to kolejne z wielu badań prowadzonych w ostatnich latach na całym świecie, które przyczyniają się do rewizji stereotypów dotyczących płci w prehistorycznych społeczeństwach.

Dowiedz się więcej

W Thirteen Mile Creek udało się doprowadzić do przesunięcia budowy linii kolejowej o 35 m na północ od głównego obszaru świętego miejsca, ale autorzy publikacji podkreślają konieczność dalszych badań i ochrony innych tego typu przestrzeni kobiecych w Australii. Współpraca z lokalnymi społecznościami i respektowanie wiedzy tradycyjnej są kluczowe dla ich zachowania dla przyszłych pokoleń.

W całej Australii istnieje tylko kilka podobnych obszarów, których kultowe znaczenie Aborygenki zdecydowały się ujawnić.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną