Elastyczni i inkluzywni. Jak rządzili „długobrodzi”
Wielka wędrówka ludów po upadku cesarstwa rzymskiego spowodowała olbrzymie zmiany w strukturze społecznej Europy. Udział w nich mieli m.in. Longobardowie – germańskie plemię, które w VI w. przybyło do północnych Włoch z terenów dzisiejszych Węgier.
Przebadany przez międzynarodowy zespół badawczy, w skład którego wchodzili również polscy naukowcy, cmentarz w Collegno, niedaleko Turynu, pokazuje, jak przybysze tworzyli w tym regionie nowe struktury społeczne. Italia była wyniszczona po latach wojen z Bizancjum, „długobrodym” łatwo więc przyszło zdobycie nowych terytoriów.
Zbadano genomy 28 osób oraz wykorzystano dane 24 wcześniej opublikowanych genomów. Udało się zidentyfikować linie genetyczne i rodziny, w tym jedną, obejmującą 24 osoby z co najmniej pięciu pokoleń. Była szczególnie interesująca, ponieważ jej członków pochowano z przedmiotami, takimi jak broń i ozdobne pasy, które sugerowały wyższy status.
Zaraz po przybyciu na tereny Włoch elity Longobardów pełniły rolę władców i zarządców, ale nie tworzyły zamkniętej grupy – okazało się, że wchodziły w związki z osobami z innych środowisk kulturowych i genetycznych. Wygląda na to, że to nie krew, ale wspólne cele polityczne i społeczne spajały tę grupę.
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: The role of emerging elites in the formation and development of communities after the fall of the Roman Empire
Rodziny te przez pokolenia zachowywały swoje przywileje i tradycje, co potwierdzają podobieństwa w ceremoniach pogrzebowych i diecie – choć w późniejszych fazach istnienia nekropoli nowe grupy, które zintegrowały się z istniejącą społecznością, wpłynęły na zmianę diety (proporcje roślin do białka zwierzęcego) i zwyczajów pogrzebowych (wybór miejsca pochówku, przedmiotów wkładanych do grobów itp.).
Zdolność do organizacji i integracji różnorodnych grup umożliwiła elitom Longobardów stworzenie trwałych społeczności, które były w stanie przetrwać nawet najtrudniejsze czasy. Do tego stopnia, że kraina, do której przybyli w VI w., jest do dziś znana jako Lombardia.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.