Wiking wikingowi nierówny. Przynajmniej jeśli chodzi o agresję
Uczeni przebadali szkielety osób żyjących w różnych częściach obecnej Danii i Norwegii w epoce wikingów (od ok. 800 do 1050 r.). Około 33 proc. szczątków pochodzących z Norwegii nosiła na sobie ślady po zagojonych obrażeniach – w przypadku 37 proc. szkieletów „norweskich” urazy były bezpośrednią przyczyną śmierci. Kolejną cechą, która wyróżniała tamtejsze pochówki, była duża obecność broni. Badacze zidentyfikowali ponad 3 tys. mieczy (lub ich elementów) złożonych w grobach norweskich wikingów. Dla porównania w Danii tylko ok. 6 proc. szkieletów wskazywało na gwałtowny zgon. I – co najważniejsze – prawie wszystkie te obrażenia wskazywały na egzekucje, a nie np. śmierć w wyniku ran po pojedynku. Co zaś się tyczy mieczy w tamtejszych grobach, to uczeni natrafili na jedynie kilkadziesiąt sztuk.
Aby wyjaśnić te różnice, autorzy badania wskazują, że Dania była państwem bardziej scentralizowanym, o bardziej rozwiniętej hierarchii społecznej i silniejszej władzy centralnej. Przemoc miała zatem bardziej odgórny charakter – była zorganizowana i kontrolowana. Dlatego egzekucje były tam częstsze niż akty osobistej przemocy.
W Danii kontrola polityczna nad porządkiem społecznym była znacznie dalej posunięta niż w Norwegii. Stało się to głównie za sprawą panowania króla Haralda Sinozębego 911–985 r.).
Tymczasem w Norwegii społeczeństwo było bardziej zdecentralizowane, a struktury oficjalnej władzy wciąż nie były dobrze ukształtowane. Przemoc miała więc charakter bezpośredni, oddolny i dochodziło do niej bez udziału urzędników królewskich, na co wskazuje mały odsetek egzekucji. Fakt, że w norweskich grobach z tamtego okresu znajduje się tyle broni, wskazuje również, że strach przed przemocą był tam bardziej powszechny.
Roboczy wniosek jest taki, że im autorytet władz centralnych większy, a hierarchie społeczne mocniejsze, tym bardziej spada poziom oddolnej przemocy.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.