3,2 tys. lat temu nad Tollense tubylcy bronili się przed inwazją obcych
Sława Tollense wynika z tego, że nie był to lokalny konflikt ani łupieżczy najazd. Na podstawie liczby odnalezionych w ziemi szkieletów (jak do tej pory jest ich ok. 150) uczeni oszacowali, że starciu wzięło udział od kilkuset do 2 tys. osób – jak na warunki epoki brązu bardzo dużo. Przeprowadzone w poprzednich latach badania (m.in. datowanie radiowęglowe kości) ujawniło, że bitwa rozegrała się ok. 1250 r. p.n.e. Największą niewiadomą było jednak pochodzenie walczących. Analiza chemiczna kości ujawniła niewiele – sugerowała jedynie, że wśród zabitych byli zarówno mieszkańcy współczesnych północnych Niemiec, jak i liczni obcy.
Autorzy najnowszego badania przeprowadzili analizę znalezionych na polu bitwy grotów strzał. Stworzyli katalog 4,7 tys. takich obiektów znalezionych w Europie Środkowej i Północnej, datowanych mniej więcej na okres, kiedy rozegrała się bitwa. A następnie sklasyfikowali je w zależności od kształtu i rozmiaru. Okazało się, że w północnych Niemczech dominowały wówczas proste, podłużne groty krzemienne lub brązowe. W ziemi nad Tollense archeologowie znaleźli zaś także takie o zupełnie innym, bardziej romboidalnym kształcie z haczykowatymi krawędziami u dołu. A taka broń była charakterystyczna dla ludzi zamieszkujących podnóża Alp, szczególnie dzisiejszą Bawarię.
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: Warriors from the south? Arrowheads from the Tollense Valley and Central Europe
Ustalenia zdają się potwierdzać wcześniejsze hipotezy, że nad Tollense miejscowa armia starła się z najeźdźcami z południa. Kwestia, dlaczego tak liczni wojownicy zawędrowali tak daleko na północ, pozostaje jednak zagadką. Uczeni wskazują, że schyłek epoki brązu na południu Europy i we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego był okresem wielkich wstrząsów społecznych i politycznych, które doprowadziły m.in. do upadku cywilizacji mykeńskiej. Być może skutki tamtych konfliktów były odczuwalne również na północ od Alp, wypychając całe społeczności z ich ziem i zmuszając je do szukania nowych terytoriów setki kilometrów na północ.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.