Shutterstock
Człowiek

Homo sapiens sapiens gęstwiny się nie obawiał

Wielkogłowy hominin z Chin każe zmienić historię ewolucji człowieka?
Człowiek

Wielkogłowy hominin z Chin każe zmienić historię ewolucji człowieka?

Homo juluensis można uznać za nową gałąź ludzkiego drzewa genealogicznego. Albo za jedną z wielu hybryd zamieszkujących Azję Wschodnią. Spór na ten temat jeszcze się nie zakończył.

Plejstoceńskie homininy szły noga w nogę
Człowiek

Plejstoceńskie homininy szły noga w nogę

Naukowcy odkryli ślady, które świadczą o obecności w tym samym czasie i regionie dwóch różnych człowiekowatych. To pierwsze takie odkrycie dziejach nauki.

Lasy deszczowe przez długi czas były uważane za nieodpowiednie miejsca do zamieszkania przez ludzi. Nowe badania międzynarodowego zespołu naukowców dowodzą jednak, że niesłusznie.

Historia tego odkrycia sięga lat 80. XX w., kiedy Yodé Guédé z l'Université Félix Houphouët-Boigny prowadził badania w ramach wspólnej misji iworyjsko-radzieckiej badania na terenie Wybrzeża Kości Słoniowej. W miejscu, które obecnie jest gęstym lasem deszczowym, znaleziono kamienne narzędzia. Wówczas nie było możliwości dokładnego określenia wieku znalezisk ani ustalenia, jakie warunki panowały kiedyś na stanowisku Anyama. Po 40 latach naukowcy z Instytutu Geoantropologii Maxa Plancka podjęli się ponownych analiz.

Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >