Maltę zdobyli już łowcy-zbieracze
Dowodem jest odkrycie dokonane w jaskini Għar Latnija na północy wyspy. Naukowcy z L-Università ta' Malta oraz Max-Planck-Institut für Geoanthropologie natrafili tam na ślady dawnych ognisk i narzędzi kamiennych, a także na resztki pożywienia. Wśród tych ostatnich są kości jeleni, żółwi, dużych ptaków (dziś już wymarłych) oraz ryb, fok i tysięcy gotowanych mięczaków morskich. To dowód na intensywne wykorzystywanie zasobów lądu i morza przez ludzi, którzy jeszcze nie znali rolnictwa.
Profesor Nicholas Vella z L-Università ta' Malta podkreśla, że tak długa wyprawa była ogromnym wyzwaniem. Ludzie płynęli na prostych czółnach bez żagli. Nie mieli kompasu, więc nawigowali, obserwując gwiazdy i wykorzystując punkty orientacyjne.
Sięgnij do źródeł
Hunter-gatherer sea voyages extended to remotest Mediterranean islands
Te badania przesuwają początki ludzkiej obecności na Malcie o całe tysiąc lat, a przede wszystkim pokazują, że łowcy-zbieracze byli w stanie żeglować na długich dystansach. Czy różne społeczności epoki mezolitu były ze sobą powiązane drogimi morskimi? Jak ich obecność wpłynęła na lokalne ekosystemy i wymieranie gatunków endemicznych? Pytania bez odpowiedzi się mnożą. Jedno jest jednak pewne – prehistoryczni ludzie byli znacznie bardziej mobilni i zaradni, niż do tej pory sądzono.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.