Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Człowiek

„Neolityczny robot”, który przyniósł nierówności

Nierówności ekonomiczne nigdy nie były nieuniknione
Człowiek

Nierówności ekonomiczne nigdy nie były nieuniknione

Rozwój rolnictwa, miast czy struktur władzy automatycznie prowadził do większych różnic w podziale dóbr w społeczeństwa. To przekonanie zostało właśnie obalone.

Przez tysiące lat ludzkie społeczności były zadziwiająco egalitarne. Decydująca zmiana zaszła ok. 5 tys. lat temu, za sprawą pewnego prostego narzędzia.

Dane archeologiczne z całej Eurazji z tysięcy lat – od najdawniejszych społeczności łowców-zbieraczy począwszy, a na największych imperiach starożytności skończywszy – zgromadzili Samuel Bowles z Santa Fe Institute i Mattia Fochesato z Bocconi University. Przeanalizowali je pod kątem nierówności ekonomicznych.

Gdyby historię nierówności przedstawić na wykresie ludzkiej cywilizacji, przez większość czasu byłby on zaskakująco płaski ze sporadycznymi i krótkotrwałymi punktami, kiedy różnice majątkowe dały o sobie wyraźnie znać (jak w przypadku niezwykle bogatych pochówków z Sungiru w dzisiejszej Rosji sprzed 25 tys. lat). Zasadnicza zmiana nadeszła nie – jak się często uważa – wraz z upowszechnieniem rolnictwa, ale dużo później: ok. 5 tys. lat temu. Wtedy bowiem wynaleziono pług.

Zanim pojawiło się to narzędzie, przetrwanie i relatywny dobrobyt zależały wprost od siły ludzkich mięśni, a rolnictwo wymagało wspólnej pracy całych społeczności. Podstawowym ograniczeniem w tym modelu był nakład siły roboczej, a nie ilość uprawianej ziemi. Pług całkowicie zmienił reguły gry. Współautor badania Samuel Bowles przyrównuje go do „neolitycznego robota”, który ułatwił pracę ludzi. Od tego momentu bogactwo związane było z własnością – ilością ziemi (zyskiwał ten, kto był w stanie zaorać i obsiać jej więcej) i inwentarza.

Sięgnij do źródeł

Badania naukowe: The Origins of Enduring Economic Inequality (wersja sprzed publikacji w „Journal of Economic Literature”)

Sama zmiana technologiczna nie przesądziła jednak o zmierzchu „agresywnego egalitarianizmu” charakteryzującego paleolityczne i neolityczne społeczności. Jak piszą Bowles i Fochesato utrwalenie nierówności wymagało zarówno nowych instytucji politycznych (pierwsze scentralizowane proropaństwa, mające monopol na przemoc), jak i zmian kulturowych (akceptacji hierarchii i indywidualizmu oraz odejścia od norm równościowych).


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną