Niebo nad Polską w nocy z 1 na 2 sierpnia o godz. 24:00. Niebo nad Polską w nocy z 1 na 2 sierpnia o godz. 24:00. Infografika Wawrzyniec Święcicki
Kosmos

Sierpień. Meteory z Perseusza

Śladem Księżyca i planet.Infografika Wawrzyniec Święcicki Śladem Księżyca i planet.
Obserwacje nieba.

Trwają wakacje, wykorzystajmy więc coraz dłuższe noce do obserwacji nieba. Na początku sierpnia słońce wschodzi o 4:58, by zajść o 20:26, pod koniec miesiąca obie te pory przesuwają się ku 5:46 i 19:25, a więc noc wydłuża się o niemal dwie godziny. Maksymalna wysokość słońca nad horyzontem maleje w sierpniu z 55,6° do 46,2°. Jak co roku w okolicy 12 sierpnia przywitają nas Perseidy. Ten rój meteorów to drobne odłamki i pył pozostawiony na torze przez kometę 109P/Swift- Tuttle. Radiant roju – miejsce, z którego zdają się wybiegać meteory – znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza i wschodzi w drugiej połowie nocy. Na obserwacje można wyjść jednak wcześniej, kierujmy tylko wzrok w stronę północno-wschodniej części nieba. Przy dobrych warunkach da się dostrzec w ciągu godziny ok. 60 meteorów. Jeśli obserwacje Perseidów nie dopiszą, poszukajmy spadających gwiazd jakiejś innej nocy: Perseidy promieniują od 17 lipca do 24 sierpnia, każdej nocy możemy też wypatrzeć meteory niezwiązane z określonym rojem.

Wędrówki planet

Merkurego (–0,8m) możemy poszukać na samym początku miesiąca tuż przed wschodem słońca. Wenus (–4,3m) jest teraz Gwiazdą Poranną, widoczną przed wschodem słońca w konstelacji Byka, a później Bliźniąt. Również Marsa (–1,1m) zobaczymy w drugiej połowie nocy. Planeta jest widoczna na tle konstelacji Ryb. Miłośnicy wieczornych obserwacji powinni się wybrać na poszukiwania Jowisza (–2,6m), którego zaobserwujemy w konstelacji Strzelca. W jego pobliżu odnajdziemy też Saturna (0,2m). Urana (5,8m) możemy podziwiać po północy na tle Barana, a Neptuna (7,8m) w drugiej połowie nocy w konstelacji Wodnika. Pluton (14,3m) jest widoczny do wczesnego ranka w Strzelcu, a Ceres (7,7m) podobnie jak Neptun w konstelacji Wodnika. 28 sierpnia planetka znajdzie się w opozycji, będzie więc świeciła jaśniej niż zwykle.

Śladem Księżyca i planet

Już 2 sierpnia zobaczymy Księżyc w pobliżu Saturna i Jowisza w Strzelcu. 9 sierpnia podziwiajmy Srebrny Glob tuż obok Marsa w Rybach. 16 sierpnia nasz satelita odwiedzi Wenus w Bliźniętach.

Wiedza i Życie 8/2020 (1028) z dnia 01.08.2020; Głowa do góry; s. 78

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną