Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. NASA
Kosmos

Zaskoczenie: Niepozorny księżyc Saturna skrywa młody ocean

Pod lodami Europy i Enceladusa już dawno temu odkryliśmy oceany płynnej wody, co czyni je obiecującymi miejscami do poszukiwań życia. Teraz dołącza do nich Mimas.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

Dwie największe planety Układu Słonecznego, gazowe olbrzymy Jowisz i Saturn, mogą poszczycić się imponującą liczbą księżyców. W sumie jest ich aż 241 (odpowiednio 95 i 146). Niektóre spośród nich są bardziej znane – przede wszystkim Europa, satelita Jowisza, oraz Enceladus, towarzysz Saturna. Pod lodową skorupą skrywają bowiem oceany płynnej wody, co czyni je potencjalnie najbardziej obiecującymi miejscami do poszukiwań pozaziemskiego życia.

Teraz dołącza do nich Mimas. Siódmy pod względem wielkości księżyc Saturna (prawie dziewięć razy mniejszy niż ziemski Księżyc), został odkryty jeszcze w 1789 r. przez Fredericka W. Herschela i nazwany imieniem jednego spośród gigantów z mitologii greckiej. Ten niepozorny obiekt – mogący kojarzyć się z imperialną Gwiazdą Śmierci z powodu potężnego krateru widocznego na powierzchni – prawdopodobnie skrywa pod lodową skorupą ocean płynnej wody o głębokości 20-30 km. I, co ciekawe, bardzo „młody”, bo liczący mniej niż 25 mln lat.

Sięgnij do źródeł

Badanie naukowe: A recently formed ocean inside Saturn’s moon Mimas

Do tych sensacyjnych wniosków doszedł francusko-brytyjsko-chiński zespół naukowców, o czym informuje na łamach „Nature”. Badacze przeanalizowali dane dostarczone przez sondę Cassini-Huygens, która do 2017 r. badała system Saturna. Okazało się, że zmiany orbity i ruchu obrotowego Mimasa najprawdopodobniej wynikają właśnie z obecności płynnego oceanu. Gdyby go nie było, to skaliste jądro księżyca musiałoby mieć wydłużony, naleśnikowaty kształt. To zaś nie zgadza się z obserwacjami.

Odkrycie lodowego oceanu Mimasa powinno dać impuls dokładnym badaniom średniej wielkości lodowych księżyców w całym Układzie Słonecznym. Takie obiekty krążą m.in. wokół Urana. Jest spora szansa, że zainteresuje się nimi NASA, planując kolejną misję w dalsze rejony Układu Słonecznego.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.