Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Kosmos

Skąd pochodzą samotne planety?

Liczy się średnia prędkość w obłoku gazowo-pyłowym.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

Dojście do konsensusu w sprawie definicji planety w Układzie Słonecznym zabrało sporo czasu i emocji. A przecież już dziś znamy ponad 5 tys. planet okrążających inne gwiazdy i… całkiem sporo globów, które najwyraźniej nie towarzyszą gwiazdom, lecz poruszają się w kosmosie samotnie. Jak powstały takie obiekty? Czy podobnie jak same gwiazdy są owocem samozapadnięcia fragmentu ogromnego gazowo-pyłowego obłoku, czy też zostały wyrzucone z normalnego układu planetarnego poprzez oddziaływania z innymi planetami lub nawet sąsiednimi gwiazdami?

Położenie 115 potencjalnych samotnych planet, zaznaczonych czerwonymi kółkami, odkrytych w 2021 r. przez zespół astronomów w obszarze nieba zajmowanym przez konstelacje Skorpiona i Wężownika.ESO/N. Risinger (skysurvey.org)Położenie 115 potencjalnych samotnych planet, zaznaczonych czerwonymi kółkami, odkrytych w 2021 r. przez zespół astronomów w obszarze nieba zajmowanym przez konstelacje Skorpiona i Wężownika.

Ostatni numer „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society” opisuje metodę mogącą odpowiedzieć na to pytanie w przypadku bardzo młodych samotnych planet wciąż znajdujących się w macierzystym obłoku. W takiej gazowo-pyłowej chmurze powstaje jednocześnie bardzo wiele gwiazd i planet. Można je więc badać metodami statystycznymi. Dzięki przeprowadzonym przez autorów publikacji symulacjom różnych scenariuszy narodzin samotnych planet wiemy już, że ich pochodzenie wiąże się ze średnią prędkością w obłoku – planety wyrzucone z układów, zwłaszcza z dwiema gwiazdami, powinny się poruszać o wiele szybciej od samodzielnie narodzonych obiektów. Obecnie trwają analizy, jak sposób narodzin wpływa na skład chemiczny i inne fizyczne własności samotnych planet.


Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 5/2024 (1073) z dnia 01.05.2024; Sygnały; s. 9

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną