Premiery wydawnicze. Luty 2024
W lutym 2024 r. na rynku wydawniczym pojawi się kilka niezwykłych pozycji. Począwszy od książki Dipo Faloyina obalającego mity o Afryce („Afryka to nie państwo”), przez opowieść o ukrytych i jawnych kosztach najnowszej technologii („Atlas sztucznej inteligencji”), aż po pracę zbiorową poświęconą historii debaty publicznej („Debata. Retoryka dla demokracji”). Ukażą się także zebrane w jednym tomie – 1200 stron - wszystkie reportaże Hanny Krall („Fantom bólu”), propozycja badaczki feminizmu Lucy Delap („Feminizmy. Historia globalna”) czy pierwsza książka ikony ruchów kobiecych Judith Butler wydana po polsku („Uwikłani w płeć”). Ciekawie zapowiada się także historia kryptologii od starożytnych hieroglifów aż po nowoczesne techniki kwantowe („Geniusze szyfrów”), przybliżenie burzliwego okresu Dzikiego Zachodu („Krew i burza”) czy pozycja dla miłośników fizyki opisująca naukę kwantową („Kwantowy świat”).
Afryka to nie państwo
|
„Afryka to nie państwo”
|
Wnikliwa i zabawna książka o wszystkich barwach Czarnego Lądu. Dipo Faloyin, redaktor magazynu „Vice” rozpoczyna swoją podróż od 15-milionowej, tętniącej życiem, metropolii Lagos. Opisuje zmagania z dziedzictwem kolonialnym, zawiłe drogi wiodące ku demokracji, kompleks białego człowieka i szkody wyrządzone Afryce przez akcje… charytatywne.
„Z jasnością i przenikliwym dowcipem Faloyin bada pochodzenie 54 krajów Afryki… Jego książka rozprawia się z wymazywaniem historii i kliszami. Jest także celebracją kontynentu, który już teraz żyje swą dynamiczną przyszłością” (Booklist). „Porywająca krytyka fałszywego zachodniego spojrzenia na Afrykę… Żywiołowa i pouczająca” („Publishers Weekly”).
Afrykański Inny w Japonii
|
„Afrykański Inny w Japonii.
|
To przeredagowana wersja rozprawy doktorskiej. Autor podjął w niej próbę przekrojowej analizy japońskich sposobów przedstawień Afryki Subsaharyjskiej i jej mieszkańców w podręcznikach geograficznych od początku okresu Meiji do końca II wojny światowej. Jego zamiarem autora jest ukazanie specyfiki transferu wiedzy o Innym – adaptacji informacji do aktualnych japońskich dyskursów intelektualnych czy sytuacji geopolitycznej kraju – w przypadku nieomal całkowitego braku stref bezpośredniego kontaktu oraz stosunków kolonialnych między jedynym niezachodnim mocarstwem przełomu XIX i XX wieku a Afrykanami Subsaharyjskimi.
Atlas sztucznej inteligencji
|
„Atlas sztucznej inteligencji.
|
Nieodwracalna transformacja naszego życia, jaką niesie ze sobą wynalezienie sztucznej inteligencji, staje się faktem. Czy znamy ukryte koszty tej przełomowej technologii? Czy wiemy, czyim służy interesom? I jaki ma wpływ na społeczeństwo? Kate Crawford obala mity, jakoby sztuczna inteligencja była bezcielesna, obiektywna czy niezbędna. Udowadnia, że to narzędzie wyzysku w rękach władzy, policji, wojska i korporacji oraz podłoże narastających nierówności. Dla entuzjastów i sceptyków.
Czytaj recenzję
Supersystem bez upiększeń. Recenzja książki: Kate Crawford, „Atlas sztucznej inteligencji”
Czytaj fragment
Pulsar promuje. Fragment książki: Kate Crawford „Atlas sztucznej inteligencji”
Attyla. Największy barbarzyńca – postrach Europy
|
„Attyla. Największy barbarzyńca
|
Attyla – zwany Biczem Bożym na grzesznych chrześcijan – jest symbolem brutalnej destrukcji, uosobieniem dzikości i okrucieństwa. Czy barbarzyńca, który przyczynił się do upadku cesarstwa zachodniorzymskiego, swą wielkość i potęgę zawdzięczał tylko temu?
W tej biografii John Man – autor książki „Czyngis-chan. Najokrutniejszy zdobywca wszech czasów”, angielski historyk, podróżnik i pisarz, świetny znawca historii Chin, Japonii i Mongolii – kreśli barwny portret Attyli i odkrywa człowieka skrytego za wielkim mitem.
Azjatycki soft power a prawo własności intelektualnej
|
„Azjatycki soft power a prawo własności intelektualnej”
|
To nie tylko książka dla czytelników zainteresowanych prawami autorskimi, lecz także dla osób zafascynowanych Azją. Może zaciekawić wszystkich zajmujących się stosunkami międzynarodowymi w aspekcie kulturowym, a także studentów prawa, stosunków międzynarodowych, kulturoznawstwa i dziennikarstwa.
Ale co jest jej przedmiotem? Soft power jest jednym z narzędzi wykorzystywanych do osiągnięcia wiodącej pozycji przez państwa azjatyckie. Jest to międzynarodowa wymiana, współpraca i dyplomacja kulturalna, pomoc gospodarcza i technologiczna, wszystko to, co buduje pozytywny wizerunek kraju i zainteresowanie obcokrajowców. Polega na zdolności przyciągania i przekonywania do swoich racji, podczas gdy twarda siła opiera się na zdolności do wywierania nacisku. W publikacji w interesujący sposób przedstawiono jej przykłady: m.in. hongkońskie filmy akcji, japońską mangę, anime i cosplay czy tajwańskie półprzewodniki.
Benjamin Franklin
|
„Benjamin Franklin”
|
Biografia jednego z najwybitniejszych polityków i najbardziej wszechstronnych myślicieli w historii. Benjamin Franklin był nie tylko jednym z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, lecz także prawdziwym człowiekiem renesansu, który pod wieloma względami wyprzedził swój czas. Był genialnym naukowcem, wynalazcą, przedsiębiorcą, dyplomatą, pisarzem, strategiem i jednym z najwybitniejszych myślicieli politycznych w historii.
Walter Isaacson to autor bestsellerowych biografii Leonarda da Vinci i Steve’a Jobsa.
Choroba ku śmierci
|
„Choroba ku śmierci”
|
Soren Kierkegaard (1813-1855) to duński filozof, myśliciel religijny, pisarz, jeden z ważniejszych prekursorów egzystencjalizmu. Do jego najważniejszych dzieł należą „Albo-Albo”, „Trwoga i drżenie” i właśnie „Choroba ku śmierci”. Tu usiłuje przeciwstawić rozpaczy wiarę, jednak jego głęboki pesymizm i dojmujące przekonanie o rozpaczy jako elemencie konstytuującym egzystencję sprawiają, że z tej próby to ona wychodzi, „zwycięsko”.
Debata. Retoryka dla demokracji
|
„Debata. Retoryka dla demokracji”
|
Jak debatowano w starożytnych Atenach i Rzymie? Czy dysputy scholastyczne są podobne do współczesnych debat? Jak brytyjski parlamentaryzm wpłynął na rozwój debaty w Polsce? Książka przynosi odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Pokazuje debatę z kilku perspektyw: historycznej, socjologicznej, politologicznej, językoznawczej i edukacyjnej. Dzięki tak szerokiemu spojrzeniu na temat, czytelnicy otrzymują zarówno teoretyczne refleksje, jak i praktyczne wskazówki dotyczące organizacji i prowadzenia debat w Polsce i za granicą.
Dziennik pocieszenia
|
„Dziennik pocieszenia”
|
Wojciech Bonowicz, autor nominowany do Nagrody Literackiej Nike, inspiruje, zaprasza do refleksji i poszukiwania źródeł pocieszenia i radości. Przeprowadza nas przez trudy dzisiejszego świata – wieczny brak czasu, kryzysy i epidemię samotności. Z życzliwością i humorem pokazuje, jak odnajdować równowagę i pełnię.
Fantom bólu. Reportaże wszystkie
|
„Fantom bólu. Reportaże wszystkie”
|
To zebrane w jednym tomie wszystkie reportaże Hanny Krall opowiadające o losie, Zagładzie i pamięci. W skład jej wielkiej księgi opowieści, czyli ponad tysiącstronicowego tomu, wchodzą: „Zdążyć przed Panem Bogiem”, „Sublokatorka”, „Okna”, „Hipnoza”, „Taniec na cudzym weselu”, „Dowody na istnienie”, „Tam już nie ma żadnej rzeki”, „To ty jesteś Daniel”, „Wyjątkowo długa linia”, „Król kier znów na wylocie”, „Różowe strusie pióra” oraz „Biała Maria” - z najnowszą, dopisaną specjalnie do tej edycji, częścią zatytułowaną „Podwójne życie Władysława Sokoła”.
„Hanna Krall w swoich tekstach ocala nie tylko nazwiska, miejsca i historie, ocala też pojedyncze gesty. Jest też odważna. W przegadanym świecie proponuje małomówność” (ze wstępu Mariusza Szczygła).
Feminizmy. Historia globalna
|
„Feminizmy. Historia globalna”
|
Gdzie biją źródła emancypacji kobiet – i czy na pewno na Zachodzie? W swojej nowatorskiej książce Lucy Delap przepisuje historię feminizmu, zabierając czytelników i czytelniczki w podróż po sześciu kontynentach i kilku epokach. Interesują ją pieśni sufrażystek, odzyskane pojęcia, radykalne postawy i utopijne marzenia. Zamiast klasycznej opowieści o pierwszej, drugiej i trzeciej fali feminizmu brytyjska badaczka proponuje perspektywę historii połączonych, zgodnie z którą walka kobiet o lepsze urządzenie świata to nie linearny ciąg wydarzeń napędzanych przez Europę i Amerykę, lecz sieć czy nawet kłącze różnych postulatów, dążeń i poglądów z wielu zakątków globu.
Lucy Delap to brytyjska badaczka zajmująca się historią feminizmów. Obecnie wykłada na Uniwersytecie w Cambridge i pracuje w Murray Edwards College. W 2008 roku jej książka „The Feminist Avant-Garde” została uhonorowana nagrodą Women’s History Network Prize. Za swoje osiągnięcia naukowe otrzymała także nagrodę Public History Prize przyznawaną przez Królewskie Towarzystwo Historyczne.
Geniusze szyfrów. Historia tajnych kodów od egipskich hieroglifów do komputerów kwantowych
|
„Geniusze szyfrów. Historia tajnych kodów
|
Książka jest podróżą przez historię kryptologii, poczynając od starożytnych hieroglifów, aż po nowoczesne techniki kwantowe.
„Geniusze szyfrów. Historia tajnych kodów od egipskich hieroglifów do komputerów kwantowych” to także opowieść o ludziach, którzy tworząc lub łamiąc szyfry decydowali o losach setek tysięcy lub nawet milionów ludzi, czyli o kryptologach przez długie lata pozostających zwykle w cieniu, z osiągnięciami stanowiącymi pilnie strzeżone tajemnice rządowe.
Krew i burza. Historia z Dzikiego Zachodu
|
„Krew i burza. Historia z Dzikiego Zachodu”
|
W 1846 roku Stany Zjednoczone, wiedzione ideą terytorialnego ekspansjonizmu, zwanego Boskim Przeznaczeniem, zaatakowały Meksyk, żeby zająć jego zachodnie terytoria; w konsekwencji rozpoczęły trwającą kilkadziesiąt lat walkę z plemieniem Nawahów, nieustraszonych władców rozległych górzystych pustkowi.
„Sides wziął na warsztat długi okres burzliwej historii amerykańskiego Zachodu i w perfekcyjny sposób stworzył portret najciekawszych wydarzeń w dziejach Stanów Zjednoczonych” („The Washington Post”), „To niezwykła opowieść o jednym z najważniejszych momentów w amerykańskiej historii. Wciągająca, monumentalna i po mistrzowsku napisana książka” („The Washington Post Book World”).
Kultura Odrodzenia we Włoszech. Próba ujęcia
|
„Kultura Odrodzenia we Włoszech. Próba ujęcia”
|
Jakub Burckhardt (1818-1897) to szwajcarski historyk sztuki, literaturoznawca. Największą sławę przyniosła mu właśnie ta, opublikowana w 1860 r., do dziś pozostająca aktualnym i uznawanym za najlepszy opis okresu renesansu, książka. W swoim (opozycyjnym wobec heglizmu) głęboko humanistycznym dziele Burckhardt zwraca szczególną uwagę na wpływ kultury na politykę i społeczeństwo.
Kwantowy świat. Jak nauka kwantowa wyjaśnia miłość, śmierć i sens życia
|
„Kwantowy świat. Jak nauka kwantowa
|
W jaki sposób fizyka kwantowa wpływa na nasze pojmowanie takich kwestii, jak znaczenie snów, myśli, uczucia, intuicja karma, śmierć i reinkarnacja czy wola boska? Podstawowym założeniem doktora Amita Goswamiego jest to, że fizyka kwantowa to nie tylko przyszłość nauki, ale także klucz do zrozumienia świadomości, życia, śmierci, Boga, psychologii i sensu życia. Ta książka to przewodnik po najważniejszych egzystencjalnych dla zainteresowanych nową fizyką i tych, których urzekają duchowe następstwa najnowszych przełomów naukowych.
My kobiety z ADHD. Atypowe Neuroróżnorodne Wspaniałe
|
„My kobiety z ADHD.
|
Ta książka pozwala poznać kobiety kobiety, które nie chcą zadawać sobie pytania: „co jest ze mną nie tak?”, tylko żyć na 100%. Bo każda jest tego warta. Kilkanaście opowiedziało o wyzwaniach, które wiążą się z otrzymaną diagnozą. To historie o tym, jak ADHD wpływa na hormony i odwrotnie, na podejmowane działania i role społeczne, na relacje i własny obraz.
Nowy wspaniały świat…? Strategiczne narracje Chin a reforma systemu globalnego zarządzania
|
„Nowy wspaniały świat…?
|
Jak więc będzie wyglądał światowy porządek w „nowym chińskim świecie”? Czy Zachód potrafi zrozumieć prawdziwe intencje chińskich polityków? Czy Chiny chcą zdobyć świat? Czy dążą do ustanowienia Pax Sinica? Jak wyobrażają sobie idealny porządek międzynarodowy i swoją w nim rolę? Na te i wiele innych pytań o chińskie strategie wyczerpującą odpowiedź daje w swojej książce krakowski badacz.
Po jej przeczytaniu w pamięci zostaje nie tylko pogłębiony obraz współczesnych Chin i ich strategii, lecz również rozważania o tianxia, „wszystkim pod (chińskim) niebem”, błyskotliwe interpretacje, jak nawiązanie do Zhou Enlaia w zakończeniu czy literackie odniesienia (Huxley, Lem).
Psychologia teorii spiskowych
|
„Psychologia teorii spiskowych”
|
Kto wierzy w teorie spiskowe i dlaczego niektórzy ludzie są bardziej podatni na wiarę w nie niż inni? Jakie są konsekwencje tego typu przekonań? Czy jakakolwiek teoria spiskowa okazała się kiedykolwiek prawdą?
Ta książka obala mit, jakoby teorie spiskowe były zjawiskiem nowoczesnym poprzez zbadanie szerokiego kontekstu społecznego, w jakim powstają – od polityki po miejsce pracy. Jej autor wyjaśnia dlaczego niektórzy ludzie są bardziej niż inni podatni na wiarę w teorie spiskowe oraz jakie procesy psychologiczne, które możemy rozpoznać i przewidzieć leżą u podstaw powstawania tego typu przekonań.
Reportaże z Wolnego Miasta 1929-1930
|
„Reportaże z Wolnego Miasta 1929-1930”
|
Drugi tom reportaży Richarda Teclawa, jednego z najpopularniejszych gdańskich dziennikarzy okresu międzywojennego, który daje nam wgląd w życie zwyczajnych mieszkanek i mieszkańców Wolnego Miasta Gdańska. Teclaw odnotowywał doniosłe wydarzenia takie jak przyjazd cyrku czy pojawienie się pierwszych taksówek na telefon. Relacjonował kłótnie na poczcie i nieporozumienia w pociągach. Wspominał niecierpliwych gogusiów i sprytną myszkę Miki. Z zapałem śledził także sprawy kryminalne i sądowe. Jako socjaldemokrata zawsze stawał po stronie słabszych i często zwracał uwagę na systemową dyskryminację.
Rosja – Ukraina. Największe starcie XXI wieku
|
„Rosja - Ukraina. Największe starcie XXI wieku”
|
Pierwsza taka książka o wojnie w Ukrainie. Serhii Plokhy, ukraińsko-amerykański historyk i wybitny znawca Rosji, odtwarza jej przebieg i analizuje działania militarne, strategie i prawdopodobne przyszłe konsekwencje. Choć rosyjski atak stanowi eskalację konfliktu trwającego od 2014 r., autor upatruje jego korzeni znacznie głębiej. Według niego toczona przy użyciu dwudziestowiecznej taktyki i z wykorzystaniem nowoczesnej broni wojna konwencjonalna jest największym i najbardziej brutalnym konfliktem w Europie od 1945 roku, a w jej płomieniach wykuwany jest nowy porządek świata.
Siła komunikacji. Odkryj sekret rozmów, które łączą
|
„Siła komunikacji. Odkryj sekret rozmów, które łączą”
|
W swoich poprzednich książkach Charles Duhigg wyjaśnił, jak powstają nawyki i czemu służą oraz jak działać „mądrzej, szybciej i lepiej”. Tym razem zagłębił się w to, jak się komunikujemy i co takiego robią najlepsi przyjaciele, wytrawni negocjatorzy i doświadczeni menadżerowie, że ludzie decydują się im zaufać. Wyróżnił trzy rodzaje rozmów, które najczęściej toczymy, i pokazał, jak je prowadzić, by miały sens.
Sycylia. Książka do pisania
|
„Sycylia. Książka do pisania”
|
„Moje relacje z Sycylią są schizofreniczne. Zawsze, im bardziej chcę zrzucić z siebie tę otoczkę dzikusa i stać się „totus europeus”, tym bardziej jednoczę się z moją ziemią i z moją cywilizacją. Przypominam sobie, że pewnego dnia w Kolonii, w 1964 r., w czasie podróży samochodem z przyjacielem, doznałem straszliwego i rozdzierającego bicia serca na widok nieba, które mówiło jakimś odległym językiem. Uciekłem wtedy jak szalony na Południe, czując za każdym kamieniem milowym jak szaleńczo zbliżam się do szczęścia” – pisze jeden z autorów, Gesualdo Bufalino.
T jak TESTOSTERON. Hormon, który rządzi i dzieli
|
„T jak TESTOSTERON. Hormon, który rządzi i dzieli”
|
Już od starożytności ludzkość podejrzewała, że typowo męskie zachowanie połączone jest jakoś z jądrami. Inaczej nie byłoby eunuchów na cesarskim dworze w Chinach ani „eliksirów młodości” w XIX-wiecznej Europie. Współczesna nauka stawia sprawę jasno: testosteron jest potężną siłą kształtującą nasze społeczeństwo i to on odpowiada za różnice w wyglądzie i zachowaniu między płciami.
„Jedna z najbardziej fascynujących książek o ludzkich zachowaniach, jakie kiedykolwiek czytałem. To naukowy kryminał opowiedziany z przenikliwością, inteligencją i rozmachem” (Daniel Gilbert, profesor psychologii na Uniwersytecie Harvarda i autor bestsellera „New York Timesa” pt. „Na tropie szczęścia”).
Uwikłani w płeć
|
„Uwikłani w płeć”
|
Pierwsza książka Judith Butler wydana po polsku. To najważniejsza praca w historii intelektualnej ruchu feministycznego. Książka, która w latach 90. XX wieku zapoczątkowała teorię queer, przekształcając całą scenę filozoficznych i feministycznych dyskusji dotyczących kwestii różnicy seksualnej. Judith Butler polemizuje tutaj z najważniejszymi twórcami z dziedziny teorii feminizmu, psychoanalizy i poststrukturalizmu: Simone de Beauvoir, Julią Kristevą, Zygmuntem Freudem, Claudem Levi-Straussem, Jacquesem Lacanem, Jacquesem Derridą i Michelem Foucaultem.
Opracowano na podstawie materiałów promocyjnych