Ukorzeniony mikropęd na pożywce agarowej. Ukorzeniony mikropęd na pożywce agarowej. Vladimir Mulder / Shutterstock
Środowisko

Rośliny drzewiaste korzystają z in vitro

Somatyczna embriogeneza i ­organogeneza pośrednia. Zarodki somatyczne i mikropędy tworzą się tu na kalusie, a nie bezpośrednio na eksplantacie.Infografika Zuzanna Sandomierska-Moroz Somatyczna embriogeneza i ­organogeneza pośrednia. Zarodki somatyczne i mikropędy tworzą się tu na kalusie, a nie bezpośrednio na eksplantacie.
Od roślin zielnych po drzewa leśne. Pierwsze próby rozmnażania roślin in vitro rozpoczęły się ponad 100 lat temu. Jakie możliwości mamy dzisiaj?

Człowiek od zarania dziejów eksperymentował z organizmami żywymi w celu zaspokojenia swoich potrzeb. Jednym z owoców jego odwiecznej działalności jest niebywały postęp biotechnologiczny, którego dzisiaj jesteśmy świadkami. Objął on wiele dziedzin życia, m.in. medycynę, genetykę, rolnictwo czy produkcję żywności. Od połowy ubiegłego wieku obserwujemy również stały wzrost znaczenia biotechnologii w hodowli roślin, włączając rośliny drzewiaste. Dzięki osiągnięciom biotechnologicznym człowiek uniezależnił hodowlę wielu gatunków od warunków przyrodniczych, które często ograniczały lub wręcz uniemożliwiały mu osiągnięcie założonego celu.

Wiedza i Życie 11/2019 (1019) z dnia 01.11.2019; Botanika; s. 66
Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >