Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Shutterstock
Środowisko

Balast za burtę

Jeszcze nie czas bać się cholery
Zdrowie

Jeszcze nie czas bać się cholery

Ukrainie może grozić epidemia cholery – alarmuje WHO. Te obawy nie są bezpodstawne. Ale czy rozprzestrzeni się jak niedawna pandemia Covid-19? Nic na to nie wskazuje.

Gdy nadchodzi głód, trzeba zlikwidować swój ogon.

W Sekcji Archeo w Pulsarze prezentujemy archiwalne teksty ze „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. Wciąż aktualne, intrygujące i inspirujące.


Flagellum, czyli inaczej wić, to narząd ruchu występujący u niektórych mikroorganizmów. Dzięki jego ruchom bakterie aktywnie się poruszają. Do rekordzistów należy przecinkowiec cholery, który w ciągu minuty może pokonać 1 cm!

Najnowsze badania (2019) dowodzą, że bakterie potrafią odrzucić wić w sytuacji zagrożenia, podobnie jak czynią to ze swoim ogonem jaszczurki. Wić rośnie nieprzerwanie, a jej ruch pochłania sporą porcję energii. W sytuacji niedoboru substancji odżywczych bakterie nie są w stanie jej pozyskać. Już wcześniej zaobserwowano, że mikroby znajdujące się w środowisku o ograniczonej dostępności pokarmu poruszają się wolniej.

Teraz okazało się, że te głodujące pozbywają się wici w imię przetrwania. Badacze pracują nad poznaniem mechanizmu odpowiadającego za to zjawisko, bo może on przyczynić się do opracowania nowej klasy leków przeciwbakteryjnych.


Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze odkrycia naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 5/2019 (1013) z dnia 01.05.2019; Sygnały; s. 13