Morze Kaspijskie sfotografowane z orbity okołoziemskiej. Na dole pasma górskie Wyżyny Irańskiej, z lewej – wielka słona zatoka Karaz Bogaz Goł. Morze Kaspijskie sfotografowane z orbity okołoziemskiej. Na dole pasma górskie Wyżyny Irańskiej, z lewej – wielka słona zatoka Karaz Bogaz Goł. Anton Balazh / Shutterstock
Środowisko

Żegnaj, jesiotrze

Mapa zlewiska Morza Kaspijskiego. Jego głównym dopływem jest Wołga, której dorzecze sięga aż po północną część europejskiej Rosji.Infografika Grzegorz Kołnierzak Mapa zlewiska Morza Kaspijskiego. Jego głównym dopływem jest Wołga, której dorzecze sięga aż po północną część europejskiej Rosji.
W ciągu sześciu dekad Morze Kaspijskie, niezwykły pod wieloma względami akwen słynący z bogactwa przyrody, może skurczyć się nawet o jedną trzecią i zmienić w gigantyczny zbiornik toksyn.

Morze Kaspijskie to morze czy jezioro? Dla mieszkających nad nim ludzi odpowiedź jest oczywista. Od niepamiętnych czasów nazywają ten olbrzymi zbiornik wodny, położony na granicy Europy i Azji, morzem. Tak był opisywany w starożytności i tak jest określany dziś w urzędowych językach pięciu państw leżących nad jego brzegami: Azerbejdżanu, Iranu, Kazachstanu, Rosji i Turkmenistanu. Również Grupa Ekspertów ONZ ds. Nazw Geograficznych uznaje ten akwen za morze. Jednakże większość geografów uważa Morze Kaspijskie za jezioro, zgoda, olbrzymie i słone, mimo to jezioro.

Wiedza i Życie 1/2018 (997) z dnia 01.01.2018; Klimat; s. 32
Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >