Kiedy pies choruje na raka? Kiedy pies choruje na raka? Shutterstock
Środowisko

Kiedy sprawdzić, czy pies nie choruje na raka

Ryzyko pojawienia się nowotworu zwiększa się wraz z wiekiem. Naukowcy go określili dla poszczególnych ras.

Nowotwory złośliwe to najczęstsza przyczyna śmierci wśród psów. Najwięcej, bo ok. 50 proc. zgonów powodują u irlandzkich spanieli dowodnych. Na drugim końcu skali są rasy, które chorują bardzo rzadko, ale i tak śmiertelność spowodowana nowotworami to wśród nich ok. 15–20 proc.

Medycyna weterynaryjna poczyniła w ostatnich latach ogromne postępy w zakresie terapii chorób nowotworowych, co daje czworonożnym pacjentom szansę na dłuższe i bardziej komfortowe życie. Jednak, aby skutecznie leczyć schorzenie, trzeba je wykryć na bardzo wczesnym etapie, gdy procesy patologiczne nie są jeszcze zaawansowane. Powstaje więc pytanie: kiedy należy wdrożyć zaawansowaną diagnostykę?

Z artykułu opublikowanego właśnie w PLOS ONE wynika, że mediana wieku, w jakim psy zapadają na choroby nowotworowe, wynosi 8,8 lat. Są jednak rasy, które zaczynają chorować znacznie wcześniej. Dlatego autorzy pracy sugerują, by w ich przypadku rutynową diagnostykę rozpocząć w wieku od 4 (m.in. mastiff, bernardyn, buldog, wilczarz czy bokser) do 7 lat (np. bichon frise, West Highland white terier, American Staffordshire terier czy beagle).

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną