Pulsar - portal popularnonaukowy Pulsar - portal popularnonaukowy Shutterstock
Środowisko

Ćmy zapylają kwiaty szybciej niż pszczoły

Kwitnące jeżyny są częściej odwiedzane przez dziennych zapylaczy. Sprawniejsza i wydajniejsza praca jest jednak wykonywana nocą.

Jeżyna (Rubus futicosus L. agg.) jest jedną z roślin, na której pożywiać mogą się zarówno owady dzienne, jak i nocne – płatki jej kwiatów pozostają otwarte przez całą dobę. Cechę tę postanowili wykorzystać w swoich badaniach uczeni z University of Sussex. Sprawdzili, które owady najczęściej zapylają jeżyny i które robią to najsprawniej.

Zdecydowana większość (83 proc.) zapylaczy to zwierzęta dzienne. W grupie tej dominują muchówki, pszczoły, trzmiele oraz motyle. Wśród owadów odwiedzających kwiaty nocą prym wiodą ćmy. Reprezentują aż 15 proc. wszystkich zapylających bezkręgowców, które żywią się na kwiatach jeżyny. Okazuje się też, że – jeśli przeanalizować nie liczbę owadów, ale tempo ich pracy, to ćmy (nomen omen) przyćmiewają znane ze swej pracowitości pszczoły.

Latem, gdy jeżyna kwitnie, noce są bardzo krótkie, dlatego ćmy „wiedzą”, że muszą działać naprawdę szybko, jeśli chcą się najeść. To sprawia, że odwiedzają więcej kwiatów jeżyny, niż pszczoły w ciągu dnia. Średnia liczba kwiatów z rodzaju Rubus zapylanych przez ćmę nocą to 0,18 na godzinę, a przez pszczołę za dnia – 0,12 na godzinę.

Autorzy analizy uważają, że wyniki te doprowadzają do co najmniej dwóch wniosków. Po pierwsze, ochrona ciem może być jeszcze bardziej kluczowa, niż do tej pory sądziliśmy. To szczególnie ważne, ponieważ przez globalne ocieplenie, tracimy wiele owadów zapylających, więc najsprawniejsze mogą być na wagę złota. Po drugie, warto mieć na uwadze, które kwiaty są przez ćmy lubiane tak, jak jeżyny i odwiedzane nocą. To właśnie te rośliny powinny być preferowane w naszych prywatnych obsadach.


To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Jeśli z niej korzystasz, powołaj się na źródło, czyli na www.projektpulsar.pl. Dziękujemy.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną