Pulsar - portal popularnonaukowy Pulsar - portal popularnonaukowy Shutterstock
Środowisko

Ptaki wędrowne spalają białko już w pierwszych etapach lotu

Naukowcy dokonali zaskakującego odkrycia wykorzystując tunel aerodynamiczny do przebadania migrującego stada ptaków śpiewających.

„To ekstremalni sportowcy wytrzymałościowi: ptak, który waży pół uncji, może latać bez przerwy nawet przez 100 godzin, lecąc z Kanady do Ameryki Południowej” – mówi p lasówkach czarnogłowych Cory Elowe, biolog i jeden z autorów pracy opublikowanej na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).

Badacze postanowili sprawdzić, w jaki sposób ptaki gospodarują energią na długich trasach. Jak wielu innych biologów wstępnie założyli, że dokonują takich wyczynów wytrzymałościowych poprzez spalanie zapasów tłuszczu. I rzeczywiście, jest on ważną częścią sekretnej „mieszanki napędowej” ptaków wędrownych. „Ptaki w naszych testach spalały go w stałym tempie przez cały czas lotu” – mówi Elowe. Naukowcy odkryli jednak również coś zaskakującego.

Lasówki czarnogłowe przetransportowano do Advanced Facility for Avian Research, gdzie znajduje się tunel aerodynamiczny. Tu zmierzono im masę ciała i poziom tłuszczu, a następnie wypuszczono je do lotu w tunelu. Naukowcy nie spali przez 28 godzin, prowadząc obserwacje stada i ustalając kiedy poszczególne ptaki zdecydują się na odpoczynek. Następnie ponownie je badali i porównywali wyniki. „Okazało się, że ptaki w bardzo wysokim tempie już na wczesnych etapach spalają białko” – mówi Prof. Alexander Gerson, główny autor pracy.

Ptaki mogą zrzucić 20 proc. swojej masy, a następnie odbudować ją w ciągu kilku dni. „Jedną z największych niespodzianek było zaś to, że każdy ptak miał jeszcze mnóstwo tłuszczu, kiedy kończył lot – podsumowuje Cory Elowe. – Ale ich mięśnie były wycieńczone, a więc to białko, a nie tłuszcz, wydaje się czynnikiem ograniczającym to, jak daleko ptaki mogą latać”.

Biolodzy nadal nie do końca wiedzą, dlaczego ptaki spalają tak ogromne zapasy białka na tak wczesnych etapach swoich podróży, ale możliwe odpowiedzi otwierają szeroki zakres przyszłych kierunków badań.


To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Jeśli z niej korzystasz, powołaj się na źródło, czyli na www.projektpulsar.pl. Dziękujemy.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną