Słonie morskie północne (mirungi północne). Słonie morskie północne (mirungi północne). Jessica Kendall-Bar
Środowisko

Jak słoń morski opada w sen

Naukowcy pierwszy raz zmierzyli fale mózgowe u dziko żyjącego ssaka morskiego.

Zapotrzebowanie na sen bywa różne u zwierząt. Jednym wystarczą 2–3 godz. na dobę, inne, jak nietoperze, przesypiają jej większość. A jak sobie z tym radzą słonie morskie? To zależy, co akurat porabiają. Kiedy przebywają na lądzie, a zdarza się tak zazwyczaj w okresie godowym, potrafią przespać ponad 10 godz. Takiego komfortu nie mają, kiedy wyruszają na wielotygodniowe morskie wyprawy, podczas których polują na ulubione ryby i głowonogi. W pogoni za nimi potrafią zanurzyć się na głębokość ponad kilometra. Są doskonałymi pływakami i nurkami. Pod wodą wytrzymują nawet godzinę. A kiedy śpią? Odpowiedź poznali naukowcy z University of California, którzy 13 młodym słoniom morskim z plaż w kalifornijskim rezerwacie Ańo Nuevo przyczepili do głów zestawy czujników EEG do rejestracji fal mózgowych wraz z niewielkim rejestratorem danych. Aby sprzęt nie zamókł, zabezpieczyli go osłoną z neoprenu. Gdy po ośmiu miesiącach morskich peregrynacji zwierzęta powróciły do Ańo Nuevo, aby tu skupić się na rozmnażaniu, badacze odzyskali swoje gadżety i przystąpili do analizy danych.

Gdy słonie morskie śpią, opadają na dno, zataczając spiralne kręgi.Jessica Kendall-BarGdy słonie morskie śpią, opadają na dno, zataczając spiralne kręgi.

Okazało się, że osobniki przebywające w morzu mają mało czasu na sen. Właściwie nieustannie pozostają pod wodą, bo na powierzchni są najbardziej zagrożone atakiem ze strony orki czy rekina. Podczas nurkowania ucinają sobie jednak krótkie drzemki, zwykle nieprzekraczające 10 min. Łącznie w ciągu doby olbrzymy (samce mogą ważyć 3 tony) przesypiają ok. 2 godz. W trakcie snu przestają pływać i opadają, najpierw powoli, potem coraz szybciej. Jeśli morze jest płytkie, mogą opaść na dno i dopiero tam się obudzić.

Dwie godziny na dobę to bardzo mało – podkreślają autorzy badań, które ukazały się w „Science”. Zwracają uwagę, że słonie morskie, kiedy są w wodzie – a spędzają w niej 80% czasu – prawdopodobnie śpią najmniej ze wszystkich ssaków. Do tej pory uważano, że najdłużej bez snu obywają się słonie afrykańskie. Różnica między nimi polega na tym, że rezydenci z Ańo Nuevo, gdy już powrócą do swojej kolonii, zmieniają się w śpiochy. Dopiero na lądzie mogą sobie pozwolić na długi sen.


To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Jeśli z niej korzystasz, powołaj się na źródło, czyli na www.projektpulsar.pl. Dziękujemy.

Wiedza i Życie 6/2023 (1062) z dnia 01.06.2023; Sygnały; s. 4

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną