Pulsar - wyjątkowy portal naukowy Pulsar - wyjątkowy portal naukowy Shutterstock
Środowisko

Aby zbadać zdrowie stada delfinów, trzeba zmierzyć grzbiety

Informacje na temat zwierząt wolnożyjących najlepiej zbierać w sposób jak najmniej inwazyjny. Na przykład za pomocą drona.

Skąd wiadomo, że stado delfinów jest „zdrowe”? Jednym z ważnych parametrów, który pozwala określić stan tych zwierząt, jest struktura wiekowa populacji. W prawidłowo funkcjonującej grupie są i noworodki, i seniorzy oraz – najwięcej – osobników w wieku rozrodczym. Każde odchylenie od tego wzorca to ważna wskazówka dla naukowców monitorujących dobrostan zwierząt oraz jakość ich środowiska. Jeśli na przykład w stadzie brakuje cieląt, to znaczy, że młode albo się nie rodzą, albo z jakichś powodów giną na wczesnym etapie życia. Z kolei wzrost odsetka noworodków świadczy o tym, że populacja gwałtownie się rozwija.

Niestety, praca z wolnożyjącymi zwierzętami nie należy do najłatwiejszych – przyznaje Fabien Vivier – biolog morski z University of Hawaii i pierwszy autor publikacji, która ukazała się na łamach „Ecology and Evolution”. Badacze starają się stosować narzędzia, które są możliwie najmniej inwazyjne (np. nie wymagają chwytania delfinów czy zbliżania się do nich), ale też dostarczają jak największej ilości wiarygodnych danych w krótkim czasie.

Jedną z właśnie opracowanych i przetestowanych metod, jest pomiar odległości pomiędzy otworem oddechowym a podstawą płetwy grzbietowej. Ten zaskakująco prosty i pomysłowy parametr koreluje z wiekiem delfina (kiedy waleń rośnie, odcinek pomiędzy tymi dwoma punktami się wydłuża). Dlatego na jego podstawie można szybko i zadowalająco precyzyjnie określić, ile lat mają poszczególni członkowie delfinich rodzin. Pomysłodawcy tego pomiaru i zarazem autorzy publikacji korzystali ze zdjęć robionych za pośrednictwem drona. Zbliżał się on do stada, nie niepokojąc go i wykonywał fotografie, które później były analizowane. Zanim uczeni zastosowali tę metodę w terenie, wykalibrowali ją, korzystając z pomocy oswojonych delfinów. Okazało się, że technika ta jest bardzo skuteczna.


To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Jeśli z niej korzystasz, powołaj się na źródło, czyli na www.projektpulsar.pl. Dziękujemy.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną