Róbmy miłość, a nie wojnę – oto hasło małp hipisek
Muriki są często nazywane hipisami wśród naczelnych. W przeciwieństwie do wielu innych przedstawicieli z swojego rzędu, małpy te żyją bowiem w społecznościach egalitarnych. Hierarchia w zasadzie w nich nie istnieje, nie praktykuje się również rywalizacji o pozycję pomiędzy samcami. Nie są więc one względem siebie agresywne i nie uzurpują sobie praw do kopulacji. W związku z tym samice, biorąc pod uwagę sobie tylko znane kryteria, same wybierają, z kim będą uprawiać seks. Uczeni z University of Texas oraz University of Wisconsin-Madison postanowili więc sprawdzić, jaki jest klucz do sukcesu reprodukcyjnego tego gatunku, a także – jakie są genetyczne konsekwencje praktykowanej w ich grupach swobody kopulacyjnej. W tym celu zestawili ze sobą wyniki analiz DNA pobranego od poszczególnych osobników oraz dane behawioralne gromadzone przez cztery dekady obserwacji dzikiego stada tych małp.
Okazało się, że samice wybierają partnerów o najbardziej zróżnicowanych genach (dokładniej: o najbardziej zróżnicowanym MHC – układzie zgodności tkankowej, bo ten właśnie aspekt badano). Niekoniecznie natomiast skupiają się na tym, by samce, z którymi kopulują, były z nimi jak najmniej spokrewnione. Jednocześnie nigdy nie uprawiają seksu np. ze swoimi synami, co – jak uważają autorzy pracy – wynika z tego, że małpy doskonale zdają sobie sprawę z tego, kto należy do ich najbliższej rodziny i celowo unikają takich krzyżówek.
Na obecnym etapie nie wiadomo jeszcze, na jakiej podstawie muriki oceniają poziom zróżnicowania genetycznego kandydatów do rozrodu. Z innych, wcześniejszych prac wynika jednak, że u niektórych zwierząt (w tym u ludzi) układ zgodności tkankowej potencjalnego partnera koreluje z jego subiektywnie postrzeganą atrakcyjnością.
To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Jeśli z niej korzystasz, powołaj się na źródło, czyli na www.projektpulsar.pl. Dziękujemy.