Tupaia belangeri może przenosić wirusa SARS-CoV-2. Tupaia belangeri może przenosić wirusa SARS-CoV-2. Shutterstock
Środowisko

Ryjówka, czyli zbieraczka wirusów

Badacze pobrali od 2443 ssaków fragmenty narządów wewnętrznych – jelit, śledziony, płuc, nerek i wątroby – a także próbki kału. Dzięki temu zidentyfikowali 669 różnych patogenów. I dowiedzieli się, który gatunek jest rezerwuarem największej ich liczby.

Transmisja wirusów pomiędzy gatunkami, w szczególności ze ssaków na człowieka, stała się przedmiotem intensywnych badań m.in. z uwagi na niedawną pandemię Covid-19. Chorobę wywołuje koronawirus SARS-CoV-2, którego pokaźny rezerwuar stanowią nietoperze. Ostatnio naukowcy z Chin przyjrzeli się nie tylko nietoperzom, ale również gryzoniom i ryjówkom zamieszkującym cztery rejony tego kraju (różniące się ukształtowaniem terenu), gdyż wirusy atakujące te zwierzęta mogą przenosić się na ludzi. Badacze pobrali od 2443 ssaków fragmenty narządów wewnętrznych – jelit, śledziony, płuc, nerek i wątroby – a także próbki kału, które następnie poddano tzw. sekwencjonowaniu metatranskryptonomicznemu. Metoda ta umożliwiła identyfikację patogenów na podstawie materiału genetycznego. Wyniki analiz opublikowano w „Cell”.

W badanych próbkach było aż 669 różnych wirusów, z czego 534 (należące m.in. do rodzajów koronawirus i orthorubulawirus) zidentyfikowano u tych gatunków po raz pierwszy. Te same wirusy atakowały różne ssaki, co potwierdziło ich wysoką zdolnoś??doć do transmisji. Na przykład charakterystyczny dla gryzoni arenawirus znaleziono u nietoperzy. Wykryto też zmiany w budowie materiału genetycznego niektórych wirusów należących do rodzin Astroviridae, Paramyxoviridae i Picornaviridae, które mogą odpowiadać za ich zwiększoną zdolność do międzygatunkowej transmisji. Co ciekawe, prawdopodobieństwo przeskoczenia na inne gatunki zwiększało się w przypadku mikroorganizmów namnażających się w kilku narządach wewnętrznych.

Ryjówki okazały się rezerwuarem największej liczby wirusów – rekordzistą była ryjówka Smitha, u której odnotowano ich aż 150 – i to gryzonie okazały się nosicielami wirusów o najwyższym potencjale transmisji międzygatunkowej. Według badaczy przynajmniej część z nich może przenieść się na ludzi, dlatego tak ważna jest analiza filogenetyczna wiromu (zbiór wszystkich wirusów) dzikich zwierząt i ustalenie dynamiki oraz sposobu rozprzestrzeniania mikroorganizmów. Naukowcy podkreślają, że należy bacznie obserwować to niepokojące zjawisko, by ograniczyć ryzyko wystąpienia kolejnej pandemii bądź lepiej przygotować się na jej nadejście.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 11/2023 (1067) z dnia 01.11.2023; Sygnały; s. 6
Oryginalny tytuł tekstu: "Transfer wirusów"

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną