Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Środowisko

Każda papuga ma głos indywidualny

Naukowcy nagrali dźwięki wydawane przez setki mnich mieszkających na terenie Barcelony. I dowiedzieli się, dzięki czemu ptaki się komunikują i rozumieją.

Mnichy to średniej wielkości papugi, które pochodzą z Ameryki Południowej, ale zostały introdukowane do wielu odległych terenów zurbanizowanych. Żyją licznie np. na terenie Barcelony. Potrafią tworzyć duże stada o złożonej strukturze społecznej. W takich grupach ptaki muszą umieć rozpoznawać poszczególne osobniki, a także rozumieć, co każdy z nich komunikuje. Naukowcy od dawna zastanawiali się, w jaki sposób mnichy dokonują tego rozróżnienia osobniczego i znaczeniowego jednoczeście.

Wiele gatunków ptaków rozpoznaje swoich bliskich w „tłumie”, ale zwykle robią to dzięki unikatowemu zawołaniu: charakterystycznemu dla danego osobnika zestawowi wydawanych dźwięków. W ten sposób odnajdują się np. morskie ptaki lęgnące się w koloniach. Alki, niektóre mewy czy pingwiny bazują więc na konserwatywnym komunikacie oraz częstotliwości. U papug jest inaczej: uczeni zauważyli, że w swoich zawołaniach są one znacznie bardziej elastyczne. Nie wydają wciąż tych samych dźwięków identyfikacyjnych, tylko mogą rozpoznawać innych członków stada po głosie – wynika z pracy opublikowanej na łamach „Royal Society Open Science”.

Uczeni z Max Planck Institute of Animal Behavior i Museu de Ciències Naturals de Barcelona doszli do takiego wniosku, nagrywając, a później analizując setki mnich mieszkających na terenie Barcelony. Ustalili, że każdy ptak ma niepowtarzalny głos, który pozwala go odróżnić niezależnie od brzmienia komunikatu.

Na razie badacze udowodnili, że ten „akustyczny podpis” może zostać rozpoznany przez sztuczną inteligencję. W kolejnych projektach planują dowieść, że same ptaki również potrafią na tej podstawie odgadnąć, z którym członkiem stada mają do czynienia.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną