Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Shutterstock
Środowisko

Wieloryby tworzą wielkie klany z własnymi dialektami. Osobne, ale „demokratyczne”

Analiza charakterystycznych sekwencji „kliknięć” pozwoliła podzielić społeczność kaszalotów na Pacyfiku na kilka klanów. Podejmowane w ich obrębie decyzje zdają się opierać na konsensusie, nie na jednoosobowym przywództwie.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

Autorem badania opublikowanego w „The Royal Society Open Science” jest Hal Whitehead biolog z Dalhousie University w Nowej Szkocji, który od lat bada zachowania kaszalotów. Wynika z niego, że wieloryby tworzą wyróżniające się „dialektami wokalnymi” klany – a dialekty są wyznacznikami ich tożsamości.

Whitehead ma na myśli różne „wokalizacje”. Analiza tych przypominających alfabet Morse’a, charakterystycznych sekwencji „kliknięć”, nazwanych „kodami”, pozwoliła mu podzielić społeczność kaszalotów na Pacyfiku na siedem klanów, liczących nawet 20 tys. osobników każdy. Zdaniem badacza przypominają one ludzkie grupy entnolingiwstyczne.

Whitehead za pomocą podwodnych mikrofonów zarejestrował setki godzin „wokalizacji”. Analizując je, stwierdził, że podstawową jednostką społeczną wśród kaszalotów jest matrylinearna grupa składająca się z ok. 10 samic i ich potomstwa. Kilkaset takich grup składa się na klan. W jego obrębie wieloryby pomagają sobie w wychowaniu potomstwa, odpierają ataki orek i uczą się od siebie nawzajem. Wszystkie osobniki w klanie posługują się takim samym dialektem. Wyniki badania sugerują, że o ile terytoria poszczególnych klanów nakładają się na siebie, to kaszaloty z innych grup nie wchodzą ze sobą w interakcję.

Whitehead wskazuje też na fakt, że 20 tys. osobników to niespotykanie wielka grupa jak na ssaki – co może dawać do myślenia w kontekście potencjalnych podobieństw między dynamiką ludzkich i wielorybich struktur społecznych.

Chyba najbardziej intrygującą (a zarazem najbardziej spekulatywną) częścią badania jest kwestia podejmowania decyzji wewnątrz klanu. „Społeczności kaszalotów zdają się raczej opierać na konsensusie, niż na jednoosobowym przywództwie” – pisze Whitehead.

W innym badaniu, opublikowanym dwa lata temu, Whitehead opisał fascynujący przypadek ewolucji kulturowej wśród kaszalotów. Na podstawie danych z dzienników okrętowych statków wielorybniczych z XIX w. wysnuł wniosek, że wieloryby dzieliły się między sobą informacjami o atakach i nawzajem „uczyły się”, jak się przed nimi bronić.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną