Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Środowisko

Żaby wrzeszczą nie na tych, co trzeba

Przenikliwe dźwięki są adresowane do naturalnych wrogów płazów. Paradoksalnie, ci, którzy najbardziej szkodzą, nie mogą ich usłyszeć.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

Badacze z brazylijskiego State University of Campinas nagrywali dźwięki wydawane przez Haddadus binotatus – żabę żyjącą endemicznie w brazylijskiej części Mata Atlântica, czyli rozległego pasa lasów rozciągającego się wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża Atlantyku. Na pewnym etapie projektu, postanowili przeanalizować w specjalnym programie nietypowe części spektrum dźwiękowego, które płazy emitowały wtedy, gdy przyjmowały postawę typową dla stanów zagrożenia (uniesienie przodu ciała, szerokie rozwarcie jamy gębowej, szarpnięcie głową do tyłu). Okazało się, że te odgłosy były bardzo intensywne (w opisie pracy określono je jako ogłuszające – ear-piercing).

Skoro dźwięk produkowany przez zaniepokojone płazy jest tak przenikliwy, to dlaczego nie słyszy się o leśnych spacerach zakłóconych przez wrzaski żab? Z dwóch powodów. Po pierwsze, ta wokalizacja zachodzi przede wszystkim w spektrum niesłyszalnym dla człowieka – w ultradźwiękach. Po drugie, wygląda na to, że odkrycie dotyczy tylko niektórych gatunków, spotykanych w brazylijskich lasach, a nie w Polsce (niestety?).

Pozostaje jeszcze najważniejsze pytanie: dlaczego właściwie żaby krzyczą. Autorzy badania mają na to kilka pomysłów, ale ich zdaniem najbardziej prawdopodobna odpowiedź jest taka, że w ten sposób odstraszają drapieżniki, które na swoje nieszczęście, doskonale słyszą ultradźwięki (np. niewielkie naczelne czy nietoperze). Jeśli znajdą się one zbyt blisko, zostaną przez niedoszłą ofiarę skutecznie odstraszone.

Jest w tym jakaś ironia, że żaby ukształtowały swój krzyk obronny w taki sposób, że nie słyszy go człowiek – ich największy oprawca. To właśnie przez nasze działania, a nie przez polowania nietoperzy, tamaryn czy nawet węży, każdego roku na świecie ginie 3,8 proc. dotychczasowej populacji płazów.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.