Ectonotus – wymarły ssak wielkości owcy. Ectonotus – wymarły ssak wielkości owcy. Wikipedia
Środowisko

Ssaki ery dinozaurów nie spieszyły się z rozwojem

Upadek planetoidy dał ssakom szansę na sukces
Środowisko

Upadek planetoidy dał ssakom szansę na sukces

Kosmiczny gość wielkości Mount Everestu ok. 66 mln lat temu sprawił, że obraz rozpychających się wszędzie dinozaurów i przemykających w ich cieniu ssaków rozsypał się jak domek z kart. Te drugie jednak przeżyły. Między innymi dzięki wszystkożerności.

Dzisiejsze ssaki – stekowce, torbacze i dominujące łożyskowce – rosną szybko w pierwszym etapie życia, a później ich rozwój się zatrzymuje. W przypadku ich przodków było inaczej.

Thomas Martin, paleontolog z Uniwersytetu w Bonn, i jego 17 współpracowników przeprowadzili badania 10 okazów skamieniałości ssakoształtnych z jury (dolnej, środkowej i górnej) – jednego z trzech okresów ery mezozoicznej zwanej erą dinozaurów.

Przez długi czas uważano, że ówczesne zwierzęta żyły w cieniu wielkich gadów, zdecydowana większość prowadziła nocny tryb życia, zwykle w norach, była mała, wielkości myszy lub szczura, i wszystkożerna. Odkrycia z ostatnich lat udowodniły, że w erze mezozoicznej owszem, ssaki nie były duże – osiągały wielkość co najwyżej kota lub lisa – ale zajmowały wiele nisz ekologicznych. Pływały, wspinały się po drzewach, a nawet szybowały. Wykształciły stałą temperaturę ciała, co wiązało się z wyższą spoczynkową przemianą materii. W środkowej jurze przeszły wręcz radiację adaptacyjną. To wiązało się z szybszym rozwojem szkieletu, który zaczynał spowalniać, gdy zwierzę osiągało dojrzałość płciową.

Zespół Thomasa Martina skupił się na zębach – konkretnie zaś na ich tomografii komputerowej. W najnowszym numerze „Science Advances” naukowcy dowodzą, że w porównaniu do dzisiejszych ssaków te prehistoryczne rozwijały się wolniej, opóźniały swoje dojrzewanie i żyły dłużej. „Wnioskujemy, że radiacja ssaków występowała w czasie, gdy dzisiejsza strategia wzrostu dopiero się rozwijała” – piszą.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną