Liście perełkowca japońskiego, powszechnie sadzonego w wielu chińskich miastach. Liście perełkowca japońskiego, powszechnie sadzonego w wielu chińskich miastach. Shutterstock
Środowisko

Sztuczne światło utwardza liście drzew

Badacze wybrali 30 miejsc w Pekinie, położonych zarówno w pobliżu głównych ulic oświetlonych przez całą noc, jak i w ciemniejszych lokalizacjach. Zebrali 5 tys. liści. I mają złe wiadomości dla ptaków.

Rośliny reagują na sztuczne oświetlenie. Chińscy naukowcy sprawdzili to na przykładzie dwóch gatunków drzew często sadzonych w Pekinie: perełkowca japońskiego i jesionu pensylwańskiego. Wstępne założenie było takie, że kiedy nocnego światła jest za dużo, rośliny koncentrują się na wzmacnianiu swoich mechanizmów obronnych kosztem wzrostu. Jednym z takich mechanizmów jest wytwarzanie twardszych liści, które zawierają więcej substancji chemicznych chroniących roślinę przed wrogami. Wybrane gatunki są pod wieloma względami podobne do siebie, ale perełkowiec ma liście mniejsze i miększe.

Badacze wybrali 30 miejsc w Pekinie, położonych zarówno w pobliżu głównych ulic oświetlonych przez całą noc, jak i w ciemniejszych lokalizacjach. Wszędzie zmierzyli natężenie światła. Łącznie zebrali ponad 5 tys. liści. Każdemu dokładnie się przyjrzeli. Oceniali rozmiary, grubość, zawartość wody, poziom substancji pokarmowych i toksyn obronnych. Im bardziej oświetlone były nocą drzewa, tym miały grubsze liście i mniej śladów żerowania owadów. Liście okazów z najjaśniejszych lokalizacji były omijane przez owady.

Według naukowców większe liście wskazują, że roślina śmielej inwestuje we wzrost. Z kolei mniejsze, grubsze i bogatsze w obronne chemikalia to oznaka, że nastawia się raczej na obronę. Choć nam takie omijane przez owady drzewo może się wydać ładniejsze, dla ekosystemu nie jest to korzystna sytuacja, bo skromniejsza ilość owadów żerujących na liściach finalnie oznacza mniej pokarmu dla ptaków miejskich. Wyniki badań ukazały się we „Frontiers in Plant Science”.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 9/2024 (1077) z dnia 01.09.2024; Sygnały; s. 5
Oryginalny tytuł tekstu: "Twardy miejski liść"