„Ślizgawka na kanale” – obraz namalowany ok. 1615 r. przez Holendra Davida Vinckboonsa, w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. „Ślizgawka na kanale” – obraz namalowany ok. 1615 r. przez Holendra Davida Vinckboonsa, w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Muzeum Narodowe w Warszawie
Środowisko

Klimatyczna huśtawka w czasach Szekspira

Nastąpi nowa epoka lodowcowa? To bardzo możliwe
Środowisko

Nastąpi nowa epoka lodowcowa? To bardzo możliwe

Inwazje i rejterady lodu na Ziemi następują cyklicznie. Rządzą nimi – stwierdził ok. 100 lat temu serbski naukowiec – czynniki kosmiczne. Teraz badacze wyliczyli, kiedy nastąpi kolejna zmiana sytuacji.

Cztery wieki temu przez Anglię przetoczyła się fala ekstremów pogodowych.

Wygląda na to, że każdemu większemu wahnięciu klimatu towarzyszą bardzo zmienne i skrajne humory pogody. Mała epoka lodowa to trwający ok. 500 lat okres w dziejach Europy, podczas którego temperatury na kontynencie były najniższe w całym holocenie, czyli w ciągu ostatnich 12 tys. lat. Ochłodzenie trwało od XIV do XIX w., ale prawdziwe załamanie nastąpiło pod koniec XVI, gdy temperatury w Europie zjechały dość nagle o 1–2ºC i tkwiły w tym dole przez pół stulecia. Lodowce alpejskie urosły wtedy tak, że opuściły doliny i zaczęły zbliżać się do ludzkich osad.

Natomiast w Anglii rozszalały się żywioły. Zimy były zwykle bardzo mroźne, a w Londynie na zamarzniętej Tamizie organizowano praktycznie co roku imprezy handlowe i rozrywkowe. Podczas karnawału bawiono się i ucztowano na lodzie. Za to w ciepłych połowach roku pogoda zachowywała się tak, jakby miała chorobę dwubiegunową – często i nagle przechodziła od jednej skrajności w drugą. Tak wynika z ok. 1800 zapisków historycznych o pogodzie z tego okresu, znalezionych ostatnio w archiwach przez badaczy z Wielkiej Brytanii i Kanady.

„Średnio co kilka lat rzeki w południowej Anglii występowały z brzegów, zatapiając miasta, wsie i pola. Ale zaskakująco często powtarzały się też susze, podczas których wysychały małe rzeki, a poziom wody w tych dużych bardzo spadał. Zdarzało się to nawet Tamizie. W 1592 r. wyschła ona całkowicie. Za to w następnym roku wylała po bardzo ulewnych deszczach” – relacjonuje Madeline Bassnett, główna autorka analiz. Suszom często towarzyszyły pożary. Dwukrotnie – w latach 1594 i 1595 – zniszczyły one Stratford-upon-Avon, rodzinne miasto Williama Szekspira. Wielki dramaturg urodził się tu w 1564 r., a jego życie i działalność artystyczna przypadły na czasy największej klimatycznej huśtawki w historii Anglii. Dokładna przyczyna nastania małej epoki lodowcowej nie jest znana. Wskazuje się na zmniejszoną aktywność Słońca, wzmożony wulkanizm oraz zmienioną cyrkulację wód oceanicznych.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 12/2024 (1080) z dnia 01.12.2024; Sygnały; s. 7

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną