Króliki odzyskują wapń ze ścieranych zębów i wykorzystują ten pierwiastek w procesie ich ciągłego wzrostu. Króliki odzyskują wapń ze ścieranych zębów i wykorzystują ten pierwiastek w procesie ich ciągłego wzrostu. Shutterstock
Środowisko

Nietypowy recykling daje królikom wapń

Ten pierwiastek jest kluczowy do wzrostu zębów tych zwierząt. Jak uważano przez lata trafia on do organizmu wraz z pożywieniem. Aby zapobiec jego niedoborom, u królików domowych często stosuje się specjalne suplementy. Być może nie będzie to już konieczne.

Ich dieta bazuje na pokarmach włóknistych i twardych (m.in. kora, korzenie i pędy roślin), których gryzienie powoduje mechaniczne ścieranie zębów. A tych króliki mają 28. Siekaczy jest 6 i służą do chwytania pokarmu, natomiast 10 przedtrzonowców i 12 trzonowców pomaga w jego rozdrobnieniu oraz przeżuciu. Co ważne, zęby są pozbawione korzeni i szybko się regenerują – rosną przez całe życie zwierzęcia, tygodniowo nawet o 2–3 mm. Kluczowym pierwiastkiem koniecznym do wzrostu zębów jest wapń, który – jak uważano przez lata – trafia do organizmu wraz z pożywieniem. Aby zapobiec jego niedoborom, u królików domowych często stosuje się specjalne suplementy.

Badacze z Universität Zürich (Szwajcaria) donoszą jednak, że dieta to niejedyne źródło tego pierwiastka, bo króliki, choć tracą fragmenty zębów, to zatrzymują obecny w nich wapń. W ramach eksperymentu 8 królików europejskich przez niemal 2 tyg. karmiono typowym suplementem z węglanem wapnia bądź proszkiem powstałym ze zmielonych zębów innych osobników. Po upływie tego czasu rodzaj diety został zamieniony między grupami. Żaden z dodatków nie wpłynął na masę ciała osobników, pobieranie wody i rytm wypróżnień. Późniejsza analiza kału i moczu umożliwiła ocenę przyswajania spożytego wapnia.

Na łamach „The Veterinary Journal” czytamy, że króliki przyswajały ok. 33% pierwiastka z materiału zębowego i jedynie 20% z suplementu. Naukowcy tłumaczą, że powstający w procesie ścierania zębów pył miesza się z pokarmem i jest połykany, a wchłanianie zawartego w nim wapnia zabezpiecza organizm przed niedoborami. Zresztą zapotrzebowanie królików na ten pierwiastek wcale nie jest tak wysokie, jak uważano do tej pory. Nie należy zatem przesadzać z suplementami, bo nadmiarowy wapń odkłada się w postaci kamieni w pęcherzu, cewce moczowej i nerkach.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 4/2025 (1084) z dnia 01.04.2025; Sygnały; s. 5
Oryginalny tytuł tekstu: "Nietypowy recykling"