Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Struktura

Smutne życie pani Muñoz i inne opowieści z hiszpańskich galeonów

A gdyby tak dowiedzieć się, co myśleli i czuli dawni marynarze przemierzający w XVII i XVIII w. Atlantyk oraz ich rodziny? Właśnie stało się to możliwe.

Rozmiary tego przedsięwzięcia są bezprecedensowe: to ponad 160 tys. materiałów z 35 tys. statków przechwyconych przez Anglików w latach 1652–1815 i spoczywających do tej pory w archiwach brytyjskiej admiralicji. Poza prywatnymi listami jest to dokumentacja handlowa, korespondencja państwowa, dzienniki okrętowe i prywatne notesy członków załóg. Pierwsza partia tego zbioru została zdigitalizowana i właśnie opublikowania w projekcie „Prize Papers”.

Jeden z listów napisała Francisca Muñoz z Sewilli. Datowany na 22 stycznia 1747 r., był jej trzynastą wiadomością skierowaną do męża Miguela Atochy – wszystkie dwanaście poprzednich pozostało bez odpowiedzi. Muñoz opisuje nędzę, w jakiej przyszło jej żyć wraz z dwójką dzieci, do których – dodaje z wyrzutem – „ojcowska miłość zdaje się wygasła”. Jej list znalazł się na pokładzie okrętu „La Nimfa”, podróżującego między Kadyksem a Veracruz w Meksyku, który parę tygodni po wyjściu z portu padł łupem angielskiej flotylli korsarskiej nazywanej „Rodziną Królewską”.

Sięgnij do źródeł

Prize Papers Project

Zdaniem uczonych zaangażowanych w projekt stanowi on niepowtarzalną okazję opowiedzenia „ludzkiej historii” świata atlantyckiego. Galeony przemierzające trasę między Nowym Światem a Europą stanowiły bowiem nie tylko wielki nośnik srebra oraz złota, ale i – a może przede wszystkim – informacji. „Prize Papers” to swoiste „kapsuły czasu”, przechowujące głosy mężczyzn, kobiet i dzieci reprezentujących wiele kultur (listy w zbiorach napisane są w 19 różnych językach), bezpośrednich uczestników wielkich procesów, jak kolonializm, globalizacja i światowy handel. Ówczesne okręty były również kluczowym nośnikiem rewolucyjnych idei i wolnościowych haseł, krążących po Atlantyku w II połowie XVIII w. (nie bez powodu okres ten nazywany jest w zachodniej historiografii „wiekiem rewolucji”). Różnorodność źródeł składających się na „Prize Papers” otwiera przed historykami możliwość poszerzenia wiedzy z dziedzin wykraczających poza historię społeczną jak np. medycyna, klimat, komunikacja, kartografia czy przemysł stoczniowy.

Za realizację projektu „Prize Papers” odpowiada Carl von Ossietzky Universität Oldenburg oraz londyńskie Archiwum Narodowe. Naukowe opracowanie oraz digitalizacja wszystkich materiałów ma zająć 20 lat. Projekt jest finansowany (9,7 mln euro) w połowie z budżetu federalnego Niemiec a w połowie z budżetu kraju związkowego Dolnej Saksonii.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną