Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/00934690.2023.2295198 / Archiwum
Struktura

Łuk pełen luk. Czemu służył mongolski fragment muru chińskiego

Liczy 405 km, ciągnie się od prowincji Dornod do prowincji Sukhbaatar. Przypuszczano, że miał chronić przed agresorami. Wygląda na to, że niekoniecznie.

O liczącym prawie 9 tys. km. Wielkim Murze Chińskim wie niemal każdy. Przekonania, że zaczął go stawiać pierwszy cesarz Chin w III w. p.n.e. i że to obiekt w całości wykonany z kamienia są jednak błędne. W rzeczywistości stanowi on system fortyfikacji z różnych epok, a zatem zarówno forma, jak i materiały wykorzystane do budowy są różne. Jak się okazuje, także pogląd, że ta imponująca budowla miała zatrzymywać armie stepowych jeźdźców przed najazdami na Chiny (co jak wiemy, nie do końca się udawało), nie opiera się na mocnych fundamentach. Nie wszystkie fragmenty muru są bowiem tak samo dokładnie zbadane. Najmniej wiadomo na temat łukowato wygiętej, liczącej ponad 400 km części, którą znajduje się na terenie dzisiejszej Mongolii. W „Journal of Field Archaeology” ukazał się właśnie artykuł badaczy, którzy pierwszy raz poddali go dokładniejszej analizie w terenie.

Składa się on z wału ziemnego, rowu oraz 34 konstrukcji. Badacze wykonali pomiary, badania terenowe i laboratoryjne założenia i sporządzili na tej podstawie jego plan, dowodząc, że rozciąga się od prowincji Dornod do prowincji Sukhbaatar, mniej więcej wzdłuż granicy między Mongolią a Chinami. Udało się im też wstępnie wydatować budowlę na okres pomiędzy XI a XIII w.

Wygląda na to, że umocnienia wznoszono w pośpiechu, co sugerowałoby, że budowniczym zależało na szybkiej ochronie przed agresorami. Problem w tym, że wał nie jest ciągły. Nie dość, że „dziurawy” nie stanowiłby wystarczająco szczelnej ochrony przed zmasowanym atakiem, to jeszcze wiele z 34 konstrukcji znajdowało się w miejscach, które wcale nie zapewniały dobrej obserwację okolicy.

Na tej podstawie badacze zaczęli przypuszczać, że konstrukcję wzniesiono nie po to, by powstrzymywać najeźdźców, ale po to, by kontrolować przepływ ludzi i zwierząt oraz być może pobierać cła. Badacze przyznają, że na razie ich wnioski na temat przyczyny wzniesienia „Łuku Mongolskiego” nie są jednoznaczne. Planują dalsze prace, które pozwolą znaleźć odpowiedzi na wiele pytań pozostających nadal bez odpowiedzi.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną