Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Struktura

Kochane czy poświęcane? Dlaczego koło Werony z ludźmi chowano zwierzęta

Szczątki 161 osób odkryli badacze podczas wykopalisk na cmentarzu w Seminario Vescovile. W 16 grobach znajdowały się także szkielety krów, psów czy koni.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

Zita Laffranchi z Universität Bern, Stefania Zingale z Institute for Mummy Studies w Bolzano, Umberto Tecchiati z Università degli Studi di Milano sugerują, że szczątki świń, kurczaków czy krów, mogły stanowić ofiary grobowe, które miały w zaświatach służyć jako pożywienie zmarłych. W jednym z grobów znajdowały się jednak szczątki dziecka oraz psa. W drugim – młodego mężczyzny i konia (te niekompletne). W trzecim – mężczyzny w średnim wieku i małego pieska. W czwartym – starszej kobiety oraz obydwu zwierząt. A psów i koni w północnych Włoszech między III a I w. p.n.e. nie jadano.

Pochówki zwierząt.2024 Laffranchi et al./CreativeCommonsPochówki zwierząt.

Aby znaleźć wzorce, które mogłyby wyjaśnić obecność tych zwierząt w pochówkach ludzi, naukowcy przeanalizowali dane demograficzne i genetyczne oraz dietę zmarłych, ale wyniki nie ujawniły żadnych znaczących korelacji. Badania DNA nie wykazały także, by osoby pochowane ze zwierzętami były ze sobą spokrewnione, a zatem ten zwyczaj nie stanowił jakiejś „rodzinnej” tradycji. Różny wiek i płeć także nie były żadną wskazówką. Co prawda psy i konie często miały w starożytnych kulturach symbolikę religijną, ale jest wielce prawdopodobne, że w tym wypadku zwierzęta te były po prostu towarzyszami ludzi lub ich ulubionymi wierzchowcami.

Badacze nie wykluczają jednak, że pochowanie ze zwierzęciem miało dowodzić wysokiego statusu tych osób. Tak było p.. na Bliskim Wschodzie w końcu II tys. p.n.e., gdzie osobom zamożnym wkładano do grobów jednego lub kilka osłów czy wśród ludów stepowych, gdzie zmarli chowani byli z końmi lub ich atrapami. Podejrzewają również istnienie jakiegoś specyficznego obrzędu pogrzebowego, w którym wykorzystywano jeszcze inne organiczne pomoce, tyle że te się nie zachowały. Prawdopodobne jest również i to, że pochówki ludzi ze zwierzętami były efektem wzajemnego oddziaływania jakiś lokalnych zwyczajów i indywidualnych potrzeb czy próśb zmarłych osób.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną