Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Shutterstock
Struktura

Chińskie aglomeracje: co miało stać, tonie

Tempo i skala urbanizacji w Państwie Środka należą do najszybszych w dziejach świata. Za pół wieku setki milionów mieszkańców nadmorskich metropolii będzie jednak mieszkało poniżej poziomu morza – prognozują autorzy publikacji w najnowszym „Science”.

Pół wieku temu tylko co piąty mieszkaniec Chin żył w mieście. W liczbach bezwzględnych było to mniej niż 200 mln osób. Dziś w miastach mieszka ich ponad 900 mln, czyli dwie trzecie populacji. Osiedla mieszkaniowe, drogi, biurowce, centra handlowe wyrastają jedno po drugim, obciążając miękkie warstwy skalne, na których usytuowano większość budowli. Ponadto wraz z wzrostem liczby ludności rośnie konsumpcja wody gruntowej – wypompowuje się ją w gigantycznych ilościach. To także przyspiesza osiadanie gruntu. Śródmiejskie dzielnice liczącego ponad 20 mln mieszkańców Szanghaju znajdują się dziś trzy metry niżej aniżeli na początku XX w. Tak samo jest w przypadku 10-milionowego Tiencinu. W dół przemieszcza się w przyspieszonym tempie centrum Pekinu oraz 30-milionowy region metropolitarny leżący w delcie Rzeki Perłowej, z miastami Kanton, Shenzhen i Foshan na czele.


Autorzy publikacji w „Science” – zespołem kierował geofizyk Zurui Ao z Uniwersytetu Południowych Chin w Foshan – sięgnęli po dane zbierane przez sondę Sentinel zbudowaną przez Europejską Agencję Kosmiczną. Na jej pokładzie znajduje się radar z syntetyczną aperturą wykonujący bardzo dokładne pomiary wysokości terenu. W analizie uwzględniono 82 największe chińskie miasta zamieszkiwane łącznie przez 700 mln osób. Dane Sentinela wskazują, że 45 proc. z nich osiada, przy czym 16 proc. czyni to w tempie szybszym niż 1 cm na rok. „Pod koniec XXI w. jedna czwarta nadmorskich terenów Chin, dziś zamieszkałych przez ok. 300 mln ludzi, stanie się depresją narażoną na zalanie” – piszą badacze, przywołując przykład szybko osiadającego Nowego Orleanu, który w 2005 r. został zatopiony przez huragan Katrina. Dodajmy, że bardzo szybko osiadają również inne szybko powiększające się aglomeracje azjatyckie, na przykład 12-milionowy Sajgon, czy też 10-milionowa Dżakarta.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną