Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Shutterstock
Struktura

Nieodparty urok pokrętnych opowieści

Naukowcy zbadali filmy, seriale telewizyjne i powieści. Okazało się, że ludzie bardziej lubili te, które zawierały wiele punktów zwrotnych.

30 tysięcy – tyle opowieści opisali naukowcy w najnowszym numerze „Science Advances”. Trzech badaczy – Samsun Knight z University of Toronto, Matthew Rocklage i Yakov Bart z Northeastern University – analizowało filmy, seriale, powieści, a nawet fundraising pitches, czyli opowieści o planach biznesowych. Wynik był jednoznaczny: im więcej punktów zwrotnych w tonie, ewolucji postaci i fabule, tym bardziej dana opowieść się podobała. Przekładało się to na większą liczbę załadowań, przesłuchań lub dotacji finansowych.

Nie każda wersja „Kopciuszka” osiągała popularność, ale te z najwyższymi ocenami miały specyficzny mechanizm – choćby odwrócenie narracji, które przyciągało uwagę odbiorców.

Knight i jego zespół opisali ilościowe aspekty narracji, które odnosiły sukces. Pierwsze badanie objęło ponad 3 tysiące filmów transkrybowanych w serwisie OpenSubtitles.com, do których dołożono filmy z największą liczbą przesłuchań, np. komedię romantyczną „Zakochana złośnica” (oryg. „10 Things I Hate About You”). Drugie badanie obejmowało prawie 20 tysięcy epizodów telewizyjnych z tej samej strony. Trzecie badanie dotyczyło 8663 anglojęzycznych powieści z serwisu Projekt Gutenberg, a czwarte – 1133 zapowiedzi domagających się finansowania na GoFundMe.

Wyniki we wszystkich przypadkach były podobne: opowieści z licznymi punktami zwrotnymi odnosiły największy sukces. „Zrozumienie siły odwrócenia narracji i innych kluczowych składników opowieści pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie perswazyjnej mocy opowiadania w edukacji, polityce, marketingu i innych dziedzinach” – konkludują badacze.

Sięgnij do źródeł

Badania naukowe: Narrative Reversals and Story Success


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną