Pulsar - portal popularnonaukowy Pulsar - portal popularnonaukowy Shutterstock
Zdrowie

Wczesny wiek menopauzy może być czynnikiem ryzyka choroby Alzheimera

Istnieje jednak działanie ochronne: szybkie rozpoczęcie hormonalnej terapii zastępczej – uspokajają amerykańscy badacze.

Kobiety dwukrotnie częściej niż mężczyźni zapadają na chorobę Alzheimera – stanowią dwie trzecie populacji żyjącej z tą odmianą otępienia. Przyczyny tego zjawiska są analizowane od lat, a najnowsze badanie, przeprowadzone przez naukowców z Mass General Brigham, przybliża być może do ostatecznego rozwiązania tej zagadki.

Odkryliśmy, że najwyższe poziomy białka tau, które jest zaangażowane w chorobę Alzheimera, występują u kobiet, które zgłaszały duże opóźnienie między wiekiem, kiedy ustały miesiączki a rozpoczęciem terapii hormonalnej” – mówi dr Rachel Buckley z Wydziału Neurologii w Massachusetts General Hospital.

Dla naukowców była to niespodzianka. Hormonalna terapia zastępcza, która polega na uzupełnianiu deficytu hormonów płciowych, polepsza samopoczucie, chroni kobiece serce przed zawałami i poprawia funkcje poznawcze. Nie zdawano sobie jednak sprawy z tego, że chroni przed demencją. Zwłaszcza gdy menopauza występuje wcześnie – ok. 40 roku życia – a terapia zostaje rozpoczęta natychmiast lub nawet tuż przed jej początkiem.

Aby lepiej zrozumieć te zależności, Amerykanie za pomocą neuroobrazowania pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) zbadali, w jaki konkretnie sposób obecność dwóch białek najbardziej zaangażowanych w objawy choroby Alzheimera – β-amyloidu i tau – wiąże się z wiekiem ostatnich miesiączek pacjentek i stosowaniem hormonalnej terapii zastępczej. (Podczas gdy wiele poprzednich badań dotyczyło objawów pogorszenia funkcji poznawczych w okresie klimakterium, czynniki biologiczne leżące u podstaw zmian, które mogą odgrywać rolę w określaniu ryzyka choroby Alzheimera, analizowano w niewielu).

Kobiety miały wyższy poziom tau w porównaniu z mężczyznami w tym samym wieku, szczególnie w przypadkach, gdy miały również podwyższony poziom β-amyloidu. Ale naukowcy piszą w pracy opublikowanej w „JAMA Neurology”, że związek między nieprawidłowymi poziomami tau był znacznie silniejszy u kobiet, które miały wcześniejszy początek menopauzy, i to nawet po wykluczeniu genetycznych czynników ryzyka demencji. Zaobserwowali również, że późne wprowadzenie hormonalnej terapii zastępczej – co najmniej pięć lat po menopauzie – zwiększało jej ryzyko.

Ponieważ ok. 10 proc. kobiet doświadcza przedwczesnej lub wczesnej menopauzy, już ok. 40 roku życia, wnioski Amerykanów mogą być podstawą do wydania im zaleceń, by nie odkładały hormonalnej terapii zastępczej na później, czyli do 5. lub 6. dekady życia. Nie jest ona pozbawiona działań niepożądanych, ale jeśli przyjmowana będzie pod nadzorem lekarza we właściwych dawkach, może ratować przed demencją.


To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Jeśli z niej korzystasz, powołaj się na źródło, czyli na www.projektpulsar.pl. Dziękujemy.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną