Pulsar - najnowsze badania naukowe. Pulsar - najnowsze badania naukowe. Shutterstock
Zdrowie

„Łagodne” koronawirusy uzbrajają organizm przeciwko groźniejszemu patogenowi

Nie tylko Covid-19
Zdrowie

Nie tylko Covid-19

Tylko co czwarty Polak (24%) słyszał o kalendarzu szczepień dla dorosłych, a 39% nie miało po skończeniu 19 lat żadnego szczepienia

Limfocyty, które wcześniej walczyły z przeziębieniem, lepiej radzą sobie z Covid-19.

Wirus wywołujący chorobę Covid-19 nie jest jedynym koronawirusem, z jakim zetknęła się ludzkość. I nie chodzi tylko o to, że patogeny z tego samego rodzaju były wcześniej odpowiedzialne za epidemie SARS i MERS. Nie wszystkie koronawirusy wywołują niebezpieczne infekcje oskrzeli i płuc; niektóre powodują jedynie katar, nieżyt górnych dróg oddechowych. Te „łagodne” patogeny, towarzyszące nam od dziesięcioleci, to przede wszystkim alfa koronawirusy: 229E i NL63 oraz beta koronawirusy: OC43 i HKU1.

Z badań opublikowanych na łamach „Journal of Clinical Virology Plus” wynika, że wcześniejsza ekspozycja na niegroźnych „kuzynów” wirusa SARS-CoV-2 pozwala organizmowi lepiej bronić się przed groźną infekcją Covid-19. Autorzy analizy doszli do takich wniosków, porównując, jak na patogen reagowały limfocyty T u pracowników systemu ochrony zdrowia oraz u osób niedziałających w branży medycznej.

Uczeni uważają, że ich badania przynajmniej częściowo tłumaczą, dlaczego przebieg Covid-19 w szczycie pandemii był tak zróżnicowany. Na przykład w Afryce notowano relatywnie bardzo wysoką zachorowalność z jednoczesną niewielką śmiertelnością. Mogło to wynikać m.in. tamtejszego dużego narażenia na „łagodne” koronawirusy.

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania ciężkiemu przebiegowi Covid-19 nadal pozostaje szczepienie.


To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Jeśli z niej korzystasz, powołaj się na źródło, czyli na www.projektpulsar.pl. Dziękujemy.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną