Pulsar - najnowsze badania naukowe. Pulsar - najnowsze badania naukowe. Shutterstock
Zdrowie

Otyłość w ciąży to zła prognoza dla serca

4216 kobiet na wczesnym etapie ciąży, przebadali, a później przez 4 lata obserwowali naukowcy z Northwestern University Feinberg School of Medicine. Jest się czym niepokoić, ale też można problemom zapobiec.

Przeprowadzono pierwsze wieloośrodkowe badanie, mające na celu ocenę wpływu otyłości przed ciążą i w jej trakcie na późniejszy rozwój chorób sercowo-naczyniowych wśród kobiet. Do tej pory wydawało się, że jeśli chodzi o przebieg samej ciąży, negatywną funkcję pełnią tu niektóre jej powikłania – na przykład stan przedrzucawkowy lub cukrzyca ciążowa. Naukowcy z Northwestern University Feinberg School of Medicine wykazali, co jest pierwotną przyczyną komplikacji sercowych i podwyższa ich ryzyko wiele lat później.

Do badania zaproszono 4216 kobiet na wczesnym etapie ciąży, które kontrolowano przez prawie 4 lata po porodzie. Podczas pierwszej wizyty średni wiek uczestniczek wynosił 27 lat. 53 proc. miało prawidłowy wskaźnik masy ciała (BMI), 25 proc. nadwagę, a 22 proc. było otyłych. W porównaniu z osobami z prawidłowym BMI we wczesnej ciąży, osoby z nadwagą lub otyłością miały większe ryzyko rozwoju nadciśnienia, które ujawniło się w kolejnych miesiącach.

Ciąża jest naturalnym testem wysiłkowym dla serca – mówi prof. Khan. – I dlatego komplikacje, do których może wtedy dojść, ujawniają inne czynniki, które są ich rzeczywistym podłożem. Do takich, jeśli chodzi wpływ na układ krążenia, należy właśnie otyłość” – stwierdziła po analizie wyników profesorka epidemiologii Sadiya Khan, główna autorka pracy opublikowanej w czasopiśmie „Circulation Research”.

Ciężarne uczestniczki badania obserwowano w 8 ośrodkach klinicznych w Stanach Zjednoczonych. Około 15 proc. doświadczyło powikłań związanych z wysokim ciśnieniem krwi. 11 proc. porodów zakończyło się urodzeniem dziecka z niską masą urodzeniową, a 8 proc. miało przedwczesny poród. U 4 proc. rozpoznano cukrzycę ciążową. Podczas kolejnych lat po porodach kobiety z nadciśnieniem ciążowym były o 97 proc. bardziej narażone na wysokie ciśnienie krwi, a 31 proc. częściej miało wysoki poziom cholesterolu. W odniesieniu do niektórych powikłań naukowcy odkryli, że masa ciała matki nie wpływa na pogorszenie kondycji jej serca – wykluczono to w przypadku przedwczesnego porodu oraz noworodków z niską masą urodzeniową. Jednak spośród wszystkich uczestniczek badania kobiety rodzące przedwcześnie miały po ciąży zwiększone ryzyko nadciśnienia, wyższy poziom cukru we krwi lub wysoki poziom cholesterolu, co pogarszało stan ich naczyń krwionośnych i sprzyjało miażdżycy oraz cukrzycy.

Zdaniem autorów pracy, zapobiegać wystąpieniu incydentów sercowo-naczyniowych u otyłych kobiet, które kilka lat wcześniej urodziły, można podejmując interwencję zanim zajdą w ciążę lub najpóźniej w pierwszym trymestrze.

Zdecydowanie nie zalecamy utraty wagi w czasie ciąży, ale wskazujemy na potrzebę monitorowania przyrostu masy ciała, by nie był on nadmierny w stosunku do potrzeb” – dodaje prof. Khan. Właśnie początek ciąży może być najlepszym momentem, by namówić otyłą kobietę to normalizacji wagi, która nie zdecydowała się na to wcześniej. Badania wykazały, że ciężarne mogą bezpiecznie ograniczyć przyrost masy ciała zdrowo się odżywiając i ćwicząc umiarkowanie, a nawet bardziej energicznie.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną