Pulsar - najnowsze badania naukowe. Pulsar - najnowsze badania naukowe. Shutterstock
Zdrowie

Jakie leki zapisać na depresję? Lekarzowi podpowiedzą geny pacjenta

Przewidywane losy ponad 194 tys. osób przeanalizowali kanadyjscy naukowcy. W ten sposób wykazali, ile chorzy mogą zyskać dzięki testom farmakogenomicznym.

Depresję można skutecznie leczyć. Każdy, kto podejmie to wyzwanie, musi jednak na początku uzbroić się w cierpliwość. Zazwyczaj upływa bowiem kilka tygodni, zanim środki farmakologiczne zaczynają działać i doprowadzają do normalizacji nastroju. Nierzadko też okazuje się, że wybrane dla pacjenta leki nie są skuteczne lub wywołują tak przykre objawy niepożądane, że trzeba je odstawić. Wtedy poszukiwanie odpowiednich trzeba zaczynać od nowa.

Badanie opublikowane w „Canadian Medical Association Journal” pokazuje, że okres dobierania najwłaściwszych leków można skrócić, jeśli zastosuje się u nich tzw. test farmakogenomiczny. „Geny pełnią bowiem ważną funkcję w tym, jak nasze ciała metabolizują różne leki przeciwdepresyjne, co ostatecznie wpływa na ich skuteczność” – mówi współautorka pracy Jehannin Austin, profesorka genetyki medycznej i psychiatrii z University of British Columbia. Informacje na ich temat uzyskuje się z badania krwi, próbki śliny lub wymazu z policzka.

Celem badania przeprowadzonego przez jej zespół było ustalenie korzyści z upowszechnienia testów farmakogenomicznych wśród mieszkańców kanadyjskiej prowincji Kolumbii Brytyjskiej. Naukowcy opracowali model symulacyjny i na jego podstawie porównali przewidywane losy ponad 194 tys. dorosłych z ciężką lub umiarkowaną depresją w okresie 20 lat, gdyby u połowy zastosowano przed wyborem terapii pozyskane wcześniej informacje genetyczne (druga połowa stanowiła w badaniu grupę kontrolną). Wykazano, że dzięki testom o 37 proc. mniej pacjentów doświadczałoby depresji opornej na leczenie, czyli mówiąc inaczej: dzięki testom farmakogenomicznym ponad jedna trzecia chorych więcej lepiej zareagowałoby na wybrane przez lekarzy leki. Okres remisji, a więc czas bez jakichkolwiek objawów, byłby dłuższy o 15 proc. Ponadto doszłoby do redukcji o 1869 liczby samobójstw, których przyczyną jest depresja, i o 21346 liczby przyjęć do szpitali psychiatrycznych z powodu pogorszenia stanu zdrowia.

Badacze podkreślili, że ich analiza daje silny argument za włączeniem testów farmakogenomicznych do rutynowej i finansowanej ze środków publicznych opieki zdrowotnej dla osób z ciężką i umiarkowaną depresją. Do określenia, w jaki sposób można je najefektywniej zastosować w praktyce, potrzebne są dalsze prace z zakresu farmakogenomiki.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną