Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Shutterstock
Zdrowie

Napoje energetyczne obniżają jakość snu

Przed szkodliwym wpływem nie ratują się nawet ci, którzy sięgają po nie sporadycznie.

Od początku 2024 r. obowiązuje w Polsce zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18. roku życia. Tzw. energetyki nie zawierają alkoholu, ale powodują tachykardię, wzrost ciśnienia krwi, zaburzenia gospodarki wapniowej. I są nieobojętne nie tylko dla dzieci i nastolatków, lecz również osób dorosłych. Obserwacje lekarzy z Norwegii, m.in. z Innlandet Hospital Trust w Lillehammer, przedstawione w „BMJ Open”, dotyczą konsumpcji tych napojów wśród studentów: dowodzą, że nawet 1-3 puszki napoju energetycznego w ciągu miesiąca mogą wpływać na bezsenność i wywoływać zaburzenia.

Naukowcy zaprosili do badania ponad 53 tys. studentów w wieku 18-35 lat z norweskich zawodowych szkół wyższych i uniwersytetów. Zapytali o częstość spożywania napojów energetycznych oraz wzorce snu (kiedy kładą się spać i wstają, ile czasu zajmuje im zasypianie). Następnie obliczono efektywność snu na podstawie całkowitej liczby przespanych w nocy w porównaniu z czasem spędzonym w łóżku. Bezsenność została zdefiniowana jako doświadczanie trudności z zasypianiem i wczesnym wybudzeniem przez co najmniej 3 noce w tygodniu, a także odczuwalne zmęczenie w ciągu dnia przez co najmniej 3 doby w tygodniu, przez co najmniej 3 miesiące.

Było to badanie obserwacyjne, w którym zabrakło informacji na temat czasu spożywania napojów energetycznych oraz ich dokładnych ilości. Opierało się na samoocenie uczestników. Niemniej naukowcy podsumowali, że istnieje silny związek między częstotliwością spożywania napojów energetycznych, a pogorszeniem parametrów snu.

Odpowiedzi ankietowanych wskazują na wyraźne różnice pomiędzy płciami: kobiety częściej niż mężczyźni deklarowały, że spożywają napoje rzadko lub wcale. 5,5 proc. kobiet stwierdziło, że pije je 4-6 razy w tygodniu, a nieco ponad 3 proc. zgłosiło spożycie codzienne (wśród mężczyzn odpowiednio 8 i 5 proc.).

Zarówno jednak mężczyźni, jak i kobiety, którzy zgłosili codzienne spożycie, spali około pół godziny krócej niż ci, którzy po energetyki sięgali okazjonalne lub wcale. Zwiększenie konsumpcji wiązało się z wydłużeniem zarówno czasu nocnego czuwania, jak i potrzebnego na zaśnięcie – co w jednym i drugim przypadku oznacza gorszą wydajność snu. Bezsenność była również częstsza zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn przyznających się do codziennego spożywania tych napojów w porównaniu z osobami pijącymi je sporadyczne lub wcale: 51 proc. versus 33 proc. (kobiety) i 37 proc. vs 22 proc. (mężczyźni).

W porównaniu z osobami, które nie spożywały napojów energetycznych lub spożywały je okazjonalnie, mężczyźni, którzy zgłosili codzienne spożycie, ponad dwukrotnie częściej twierdzili, że spali mniej niż 6 godzin na dobę. Ale nawet ci, którzy zgłaszali picie napoju energetycznego tylko 1-3 razy w miesiącu, nadal byli narażeni na zwiększone ryzyko problemów ze snem.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną