Pulsar - najnowsze badania naukowe. Pulsar - najnowsze badania naukowe. Shutterstock
Zdrowie

Zapalenie opon mózgowych może prowadzić do trwałych zaburzeń

Bakteryjną infekcję ośrodkowego układu nerwowego leczy się antybiotykami – niestety bywa, że działają one zbyt wolno.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

Niemal jedna trzecia osób, które przechorowały bakteryjne zapalenie opon mózgowych, doznaje permanentnych dysfunkcji neurologicznych – wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych z Karolinska Institutet i opublikowanych przez „JAMA Network Open”. Analiza objęła ponad 35 tys. osób ze Szwecji: 3,5 tys. ozdrowieńców oraz 32 tys. odpowiadających im przedstawicieli grupy kontrolnej (tzw. matched controls).

Bakteryjne zapalenie opon mózgowych to relatywnie rzadka (w Polsce ponad 1 tys. przypadków na rok) choroba, która dotyka najczęściej noworodki, dzieci oraz młodzież, a także osoby starsze. Nieleczona prowadzi do zgonu. Terapia polega na podawaniu antybiotyków, które w większości przypadków pozwalają wyleczyć infekcję. Niestety, nieco opornie przenikają one przez barierę krew-mózg, dlatego uzyskanie efektu terapeutycznego wymaga czasu. Ten jest na wagę złota, gdy w układzie nerwowym namnażają się bakterie. Ich działalność prowadzi do uszkodzeń neuronów oraz połączeń między nimi. W efekcie u 29 proc. ozdrowieńców rozwija się przynajmniej jedna z następujących chronicznych dolegliwości: zaburzenia poznawcze, motoryczne, behawioralne, emocjonalne, napady padaczkowe, dysfunkcje wzrokowe lub słuchowe, wewnątrzczaszkowe urazy strukturalne.

Zespół z Karolinska Institutet wykazał, że patogenem odpowiedzialnym za powyższe nieprawidłowości jest najczęściej Streptococcus pneumoniae (tzw. pneumokoki), znacznie rzadziej Haemophilus influenzae (pałeczka grypy – nie mylić z grypą wirusową) lub Neisseria meningitidis (tzw. meningokoki).

W Polsce od 2017 r. szczepienia przeciwko dwóm pierwszym drobnoustrojom znajdują się w podstawowym (refundowanym) kalendarzu szczepień dziecięcych. Przeciw pneumokokom bezpłatnie mogą się zaszczepić również niektórzy dorośli (np. osoby powyżej 65 r.ż., z chorobami serca, z cukrzycą itp.). Szczepienie przeciw meningokokom nie znajduje się na liście leków refundowanych.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.