Pulsar - najnowsze badania naukowe. Pulsar - najnowsze badania naukowe. Shutterstock
Zdrowie

Nowe preparaty odchudzające i operacje bariatryczne lepsze niż leki na ciśnienie

To bardzo ważny wniosek i korzyść z obu kuracji. Otyłość bywa groźna także dlatego, że towarzyszące jej nadciśnienie sprzyja zatorowości płuc i udarom mózgu.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

Dwa właśnie opublikowane badania potwierdzają przypuszczenia, że leki odchudzające – z nowej grupy naśladujących hormony metaboliczne, czyli agonistów receptora GLP-1: semaglutyd lub tircepatyd – oraz operacje bariatryczne mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi u dorosłych z otyłością. To bardzo ważny wniosek i korzyść z obu kuracji, gdyż otyłość dlatego bywa groźna i śmiertelna, że towarzyszące jej nadciśnienie jest niezależnym czynnikiem sprzyjającym zatorowości płuc i udarom mózgu.

Zgodnie z wynikami zaprezentowanymi w „Hypertension”, czasopiśmie American Heart Association, tirzepatyd znacznie obniża skurczowe ciśnienie krwi (górna wartość w odczycie pomiaru ciśnienia) u dorosłych z otyłością, którzy przyjmowali lek przez osiem miesięcy. Efekt widoczny był zarówno podczas dziennych, jak i nocnych pomiarów.

Główny autor prof. James A. de Lemos, z UT Southwestern Medical Center w Dallas wyjaśnia: „Choć nie wiadomo, czy obniżenie ciśnienia krwi było spowodowane samym lekiem, czy wynikało z utraty masy ciała uczestników, niższe wartości obserwowane w przypadku tirzepatydu rywalizowały z tym, co obserwuje się w przypadku tradycyjnych leków na nadciśnienie”.

Jedna trzecia badanych osób (razem było ich 600) leczyła się wcześniej na nadciśnienie przynajmniej jednym lekiem. Ich średni wiek wynosił 45,5 lat, a BMI 37,4 kg/m2 spełniało kryteria otyłości (BMI≥30). Wszystkich podzielono na kilka grup: otrzymujących placebo lub jedną z trzech dawek tirzepatydu: 5, 10 lub 15 mg. Efekty były następujące: 5 mg tirzepatydu obniżyło skurczowe ciśnienie krwi o 7,4 mm Hg, 10 mg – o 10,6 mm Hg, ale przyjmujący największą dawkę 15 mg mieli skurczowe ciśnienie krwi obniżone o 8,0 mm Hg, więc wcale nie najwięcej. Naukowcy nie wiedzą, dlaczego tak się stało. Potrzebne będą również dalsze testy celem kontroli, co dzieje się z ciśnieniem krwi po odstawieniu tirzepatydu – wiadomo, że następuje przyrost wagi, ale czy ciśnienie krwi pozostaje trwale obniżone, wymaga sprawdzenia w dłuższej perspektywie.

Inne badanie, opublikowane w Journal of the American College of Cardiology”, dowodzi z kolei, że tradycyjne operacje bariatryczne, czyli zmniejszające żołądek u pacjentów ze skrajną otyłością, są skuteczniejsze w leczeniu nadciśnienia niż terapie farmakologiczne tradycyjnymi specyfikami hipotensyjnymi. Osoby, które przeszły taki zabieg, miały po pięciu latach niższe BMI i przyjmowały mniej leków (utrzymując prawidłowy poziom ciśnienia), niż osoby, które stosowały same leki.

W badaniu wzięło udział 100 osób (76 proc. stanowiły kobiety), u których BMI wynosił średnio 36,9 kg/m2. Wszyscy uczestnicy mieli nadciśnienie tętnicze i przyjmowali co najmniej dwa leki. Pięcioletnia obserwacja dotyczyła dwóch grup pacjentów: po przeprowadzonej operacji bariatrycznej oraz pozostawionych na samych lekach normalizujących ciśnienie. Przydzieleni do pierwszej grupy obniżyli swoje BMI do wartości 28,01 kg/m2 i liczba przyjmowanych dawek leków zmniejszyła się u nich o 80,7 proc. w porównaniu z 13,7 proc. u osób stosujących samą farmakologię.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną