Czerniak: nowy sposób na diagnozę
Czerniak jest odpowiedzialny za ok. 41 proc. zgonów związanych z chorobami skóry. Jak w przypadku innych nowotworów, tak i tutaj ważna jest wczesna diagnoza. Problem w tym, że zmiany nim wywołane łatwo pomylić nawet ze zwykłym pieprzykiem. Aby uniknąć konieczności robienia częstych biopsji, naukowcy rozwijają inne, prostsze sposoby rozpoznawania tego raka.
Zespół Onura Parlaka opisał w „Advanced Materials” ciekawe rozwiązanie: bioelektroniczny plaster wyposażony w mikroigły. Plaster jest tak zaprojektowany, że umożliwia przewodzenie elektryczne pomiędzy poszczególnymi rzędami igieł. Te zostały pokryte grupami L-dopa, które ulegają utlenianiu w obecności tyrozyny – biomarkera związanego z czerniakiem. Ta reakcja prowadzi do powstawania dopachinonu, czemu towarzyszy sygnał prądowy, który zostaje wykryty przez układ elektroniczny.
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: Transdermal Sensing of Enzyme Biomarker Enabled by Chemo-Responsive Probe-Modified Epidermal Microneedle Patch in Human Skin Tissue
Na tym etapie sensor został przetestowany tylko na próbkach skóry pobranych od dawców, ale wyniki są obiecujące – skutecznie wykrywa on obecność tyrozyny i nie wywołuje efektów ubocznych na skórze, nawet po częstym stosowaniu.
Jest to zgrabne i bardzo przydatne zastosowanie dla plastrów mikroigłowych, choć autorzy przyznają, że przed nimi jeszcze sporo pracy. Przede wszystkim, chcą stworzyć zintegrowaną platformę diagnostyczną, aby plaster wysyłał wynik na określony interfejs pacjenta. Rozważają też możliwość stosowania tej techniki do diagnozowania innych anomalii, nie tylko czerniaka.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.