materiały prasowe
Opinie

Nowe spojrzenie na Holocaust

To bardzo ważna książka, podsumowanie wieloletnich badań jej autora, brytyjskiego historyka Davida Cesaraniego, oraz innych historyków. Jednak myli się ten, kto myśli, że już nic nowego nie może ona wnieść do dobrze znanych faktów. Sam autor napisał, że istnieje głęboka przepaść między powszechnym rozumieniem tej historii (opartym na filmach, powieściach czy wiadomościach przekazywanych w szkole) a aktualnym stanem wiedzy. Tę przepaść stara się zasypać prezentowana publikacja. Ale przede wszystkim ukazuje ona zupełnie nowy obraz Holocaustu. Cesarani podważa wszystkie przyjęte powszechnie sądy na jego temat. Zaczyna od pokazania, że NSDAP nie doszła do władzy z powodu antysemityzmu, że po przejęciu władzy polityka antyżydowska charakteryzowała się bałaganem i improwizacją, że dla Hitlera wojna z Żydami była jedną z wojen prowadzonych równolegle i ze sobą powiązanych. Naziści wierzyli bowiem, że aby odnieść sukces, muszą złamać „potęgę” Żydów w Niemczech i zastraszyć światowe żydostwo. Książka opisuje nie tylko genezę i przebieg Holocaustu, ale też pokazuje losy Żydów po zakończeniu wojny, często równie dramatyczne jak w latach wojny.

W tej pozycji zaskakuje przywiązanie do detali. Cesarani opisał bowiem wszystko z dbałością o szczegóły, unikając jednak nudnego podawania wyłącznie suchych faktów. Jego książka to dzieło naukowe pulsujące życiem i pełne uczuć. Historie realnych ludzi, dotyczące nie tylko ich brutalnych zgonów. Ta książka to lektura obowiązkowa dla wszystkich, aby zrozumieć, nie zapomnieć i aby już nigdy nie doszło do powtórki tej historii.

David Cesarani, Ostateczne rozwiązanie. Losy Żydów w latach 1933–1949, przeł. Piotr Chojnacki i Katarzyna Bażyńska-Chojnacka, Prószyński i S-ka, Warszawa 2019

Wiedza i Życie 6/2019 (1014) z dnia 01.06.2019; Książki. Recenzje; s. 74
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną