Akwarystyczne testy twardości wody umożliwiają porównanie barwy próbki po dodaniu odczynnika ze wzorcową skalą barw lub polegają na miareczkowaniu próbki. Akwarystyczne testy twardości wody umożliwiają porównanie barwy próbki po dodaniu odczynnika ze wzorcową skalą barw lub polegają na miareczkowaniu próbki. Shutterstock
Strona główna

Woda twarda jak kamień

Za nieestetyczny osad z herbaty odpowiada twarda woda – związki wapnia łączą się z taninami. Usunie je woda z dodatkiem kwasu, np. cytrynowego.Shutterstock Za nieestetyczny osad z herbaty odpowiada twarda woda – związki wapnia łączą się z taninami. Usunie je woda z dodatkiem kwasu, np. cytrynowego.
Kiedy woda jest miękka i dlaczego staje się twarda?

Doświadczenie 1

Do doświadczenia wykorzystaj komercyjne testy akwarystyczne – możesz użyć paskowych albo kropelkowych. Postępuj zgodnie z instrukcją i zmierz po dobie twardość odstawionej deszczówki (lub wody ze stopionego śniegu), wody kranowej i przegotowanej. Opcjonalnie zbadaj także skuteczność dzbanka filtrującego.

Wyjaśnienie: Twardość wody ma znaczenie w prawidłowym rozwoju fauny i flory akwariowej, a jej nagłe wahania są źle tolerowane przez ryby, stąd obecność na rynku testów mierzących jej twardość ogólną (GH) i węglanową (KH).

Wiedza i Życie 2/2023 (1058) z dnia 01.02.2023; Laboratorium; s. 74
Reklama