Anna Amarowicz / pulsar
Człowiek

Podkast 55. Fabian Welc: Można przewidzieć przyszłość

Czy Europa się zmieni, czy upadnie? Jakie analogie ze współczesnością można wysnuć, badając upadki pradawnych imperiów? Czy istnieją jakieś uniwersalne prawa migracji? Rozmowa z prof. Fabianem Welcem, archeologiem, geologiem, geofizykiem, dyrektorem Instytutu Archeologii UKSW, badającym wpływ klimatu na cywilizacje dawnego człowieka.

Bezruch zostawia ślady. Stabilne cywilizacje obrastają w materię – a ta trwa wieki, tysiąclecia, dając się potem przebadać archeologom. Nawet stabilne cywilizacje z czasem jednak upadają. I kształt nawet najwspanialszych się rozmywa. Niekiedy dosłownie – jak w przypadku egipskiego Starego Państwa. Miasta, budowane głównie z suszonej na słońcu gliny, spłynęły z wodą Nilu. Do dziś zachowały się monumenty wznoszone z kamienia – posągi, piramidy. Niekiedy zaś – jak w przypadku Harappy, osady należącej do wspaniałej cywilizacji doliny Indusu – materia staje się elementem pankulturowego metabolizmu. Wypalane cegły upadłych miast zostają wykorzystane do budowy współczesnych struktur.

Ruch nie pozostawia śladów. Ludzkie masy pokonujące setki kilometrów są dla badaczy przeszłości prawie niewidoczne. Migracje, motywowane czynnikami politycznymi, etnicznymi, ekonomicznymi, a w podtekście niemal zawsze klimatycznymi, badać najtrudniej. Wymagają sprzężenia doświadczeń, metod i danych wypracowanych przez wiele różnych dziedzin nauki. Tym właśnie zajmuje się prof. Fabian Welc. Ostatnio w Chorwacji.

słuchajcie w pulsarze

Podkast 11. Marek Trippenbach i Sebastian Szymański: Ryzyko dla zuchwałych, czyli kto się nie boi układów

Jak szacować ryzyko życia w systemach tak bardzo złożonych, że wymykają się pełnemu zrozumieniu? Mówią o tym fizyk i filozof: prof. Marek Trippenbach oraz dr Sebastian Szymański z Centrum Badania Ryzyka Systemowego.

To obszar, gdzie ścierają się wpływy klimatu kontynentalnego z oceanicznym. Ich fluktuacje wpływają na środowisko, a ono – na procesy i zjawiska cywilizacyjne. Choćby te, które kształtowały świat rzymski późnego antyku.

Welc ze współpracownikami badał villa rustica w zatoce Podsilo na północy wyspy Rab. Ten kompleks willowy ożywał i popadał w ruinę parokrotnie, przypuszczalnie w rytmie kolejnych napływających fal osadników, uciekających przed barbarzyńcami, plemionami słowiańskimi.

słuchajcie w pulsarze

Podkast 20. Agnieszka Krzemińska: Jesteśmy krajem barbarzyńców i to powód do dumy

– Trzeba sobie powiedzieć jasno: nie jesteśmy ani starożytnym Egiptem, ani Grecją, ani Rzymem – mówi archeolożka i dziennikarka naukowa.

Dane zebrane w zatoce Podsilo i okolicy pozwalają zbudować obraz nie tylko konkretnego, pojedynczego siedliska, ale być może także skonstruować model ówczesnych migracji. Tego, jak po upadku złożonego układu państwa czy imperium społeczności reorganizują się spontanicznie, bez odgórnych zasad – do nowych, efektywnych form. – Tempo ówczesnych przeobrażeń było nieprawdopodobne – mówi Welc.

Ten sam lub bardzo podobny scenariusz był realizowany wielokrotnie – i będzie motywem przewodnim najbliższej przyszłości. Także tej rozpoczynającej się w krajach dręczonego ociepleniem klimatu Sahelu. – Powiedziałem niedawno, że wielkoskalowe migracje afrykańskie zaczną się za naszego życia. Powiedziałem, że zacznie się to od upadku Etiopii. Nie miałem racji. To Sudan będzie mechanizmem spustowym – przypuszcza Welc.

Wzmacnianie granic nie powstrzyma tego ruchu. Przekonali się o tym nawet Rzymianie.

Fabian Welc.Anna Amarowicz/pulsarFabian Welc.

Wysłuchajcie też drugiej część rozmowy z naszym gościem (podkast 71.). Odpowiada w niej na pytania o to, czy klasyczną archeologię czeka śmierć i jakie ukryte pod ziemią historie można odczytać bez wbicia choćby jednej łopaty?

Cieszymy się, że słuchacie naszych podkastów. Powstają one także dzięki wsparciu naszych cyfrowych prenumeratorów.
Aby do nich dołączyć – i skorzystać w pełni z oferty pulsara, „Scientific American” oraz „Wiedzy i Życia” – zajrzyjcie tutaj.

WSZYSTKIE SYGNAŁY PULSARA ZNAJDZIECIE TUTAJ